"Nincs európai uniós nép, csak nemzetek vannak, amelyek saját országuk keretében tudnak kiteljesedni"
2018.09.07. 06:07
A Marek Kuchcinski lengyel és Angelo Farrugia máltai házelnök, valamint Marek Jedraszewski krakkói érsek részvételével rendezett gazdasági fórumot záró, az európai értékekről szóló panelbeszélgetésben Latorcai János úgy vélekedett: a Nyugat-Európában „lassan már vallási jelleget öltő liberalizmus” a saját szemüvegén keresztül igyekszik láttatni mindazt a társadalmi folyamatot, amely az utóbbi években végbemegy.
Leszögezte: a francia forradalom jelszavai – a szabadság, az egyenlőség és a testvériség – ma is léteznek,
de sajnálatos módon azt látjuk, hogy az a Nyugat-Európa, amelyre felnéztünk, szabadság helyett szabadosságot választott”,
kiferdítette az egyenlőség és a testvériség fogalmát is.
Mindebből született „egy konzum-multikultúra, egy szellem nélküli eszmeiség”, mely a nemzetállamok túlhaladására is törekszik. Az ilyen felfogást azonban sokan „fejlődési zsákutcának” tartják – értékelte az alelnök.
Nincs európai uniós nép, csak nemzetek vannak, amelyek saját országuk keretében tudnak kiteljesedni”
– hangsúlyozta Latorcai.
Aláhúzta: nem létezhet egy démosz nélküli demokrácia, a nemzetállamok gyengítése nyomán ma demokratikus deficit észlelhető az EU működésében.
Rámutatott: a tagországokban demokratikusan megválasztott vezetők és „az unióban választások nélkül kinevezett tisztségviselők” között ellentét feszül, az utóbbiak
a demokratikus felhatalmazás nélkül hoznak olyan döntéseket, amelyek egész Európa sorsát befolyásolhatják.”
Ebben az összefüggésben kitért a migráció kérdésére, rámutatva a bevándorlók befogadását, illetve a migráció megfékezését célzó felfogás közötti feszültségre. E témában szerinte a Nyugaton már uralkodó liberális ideológia csak olyan válaszokat tud adni, amelyek az emberek többsége számára elfogadhatatlan.
Marek Kuchcinski felszólalásában úgy látta: a 2004 után az EU-hoz csatlakozó közép-európai országok a történelmük során formálódott értékrenddel hozzájárulnak Európa fejlődéséhez. Felsorolta konkrétan a szabadságszeretet, a függetlenség szükségességének tudatát, a szuverén államok közötti szuverenitást.
A térség országai Kuchcinski szerint megállíthatják azt a folyamatot, amikor Európa megfeledkezik az eredeti, a kereszténységben, a görög bölcseletben, a római jogban gyökerező értékeiről.
Jedraszewski érsek az európai alapértékek kapcsán Esterházy János személyét említette meg a kereszténységből merítő helytállás példájaként.