Egy 2000 éves római nõi cipõ bizonyítja, hogy a divat terén nincs új a nap alatt
2018.08.17. 18:00
A mai Németország területén, Saalburgban az ókori római birodalom idején egy jelentős katonai erőd állt, amely a magas Taunus hegység gerincén védte a birodalmat a barbár törzsek betörései ellen. Az ókori időkben a hatalmas méretű erőd 600 katonának, míg a hozzá tartozó polgári település pedig mintegy 2000 magánszemélynek adott otthont.
Az időszámításunk szerint 90 környékén felépült és egészen 260-ig fennmaradt épületegyüttes a németországi római kori leletek egyik leggazdagabb forrása lett, amelynek épületeit szinte teljes egészében helyreállították.
A 2005 óta a világörökség részeként elismert Saalburg Római-kori Múzeumban számos helyben talált értékes és érdekes lelet is kiállításra került az évek során. Ezek között a leletek között található az a 2000 éves, ókori római női cipő, amely a művészi kidolgozottsága miatt nemzetközi szinten is különlegességnek számít.
A saalburgi római erődítmény polgári településrészének egyik kútjában megtalált női cipő a részletessége és a kifinomultsága alapján felveszi a versenyt a korunk legmagasabb szintű cipész szakmai ismeretek alapján elkészített lábbelijeivel is.
A Saalburg Múzeumban kiállított női cipő egy olyan utcai, kültéri használatra tervezett, vastag, egyenes talpú cipő, amelynek a két részből álló felsőrésze a rendkívül díszes, hímzett mintás külső réteg mellett egy finom belső bélésből áll.
A kor divatja szerint a vastag talpú cipők mellett az ókori nők beltéri használatra könnyebb, vékony talpú, nyitott cipőket, szandálokat hordtak.