Lavrov: a dollár idõvel háttérbe fog szorulni a globális kereskedelemben
2018.08.14. 18:47
Oroszország egy ideje már fontolgatja annak lehetőségét, hogy nemzeti valutákat használva rendezze kétoldalú kereskedelmi ügyleteit Törökországgal, Kínával és Iránnal – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden Ankarában.
Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján Lavrov megjegyezte: az amerikai dollár – mint a globális kereskedelem pénzneme – idővel háttérbe fog szorulni. Az orosz külügyminiszter ugyanakkor arra nem tett ígéretet, hogy megszüntetnék a dollárban való kereskedelmet Törökországgal, ahol a líra árfolyama rekordmélységekbe zuhant az utóbbi napokban. Szergej Lavrov arról is beszélt, hogy szerinte az új amerikai szankciók bevezetése Ankarával és Moszkvával szemben illegitim politika, amellyel az Egyesült Államok igazságtalan versenyelőnyhöz jut a globális kereskedelemben.
Mevlüt Cavusoglu a sajtótájékoztatón azt emelte ki, hogy a "zaklatások idejének" véget kellene vetni. Az Egyesült Államokat csak akkor fogják tisztelni, ha odafigyel más országokra és azok véleményére is és mindenkire egyenlőként tekint – mondta a török külügyminiszter.
Recep Tayyip Erdogan török államfő egy keddi ankarai rendezvényen mondott beszédében kilátásba helyezte, hogy Törökország bojkottot vezetne be az amerikai elektronikai termékekre. "Minden olyan termékből, amelyet importálunk, még jobbat, még magasabb minőségűt fogunk mi magunk előállítani, és ezeket külföldön fogjuk eladni. Bojkottálni fogjuk az amerikai elektronikai termékeket" – mondta a török elnök. Törökország ellen "gazdasági támadás" folyik – tette hozzá Erdogan, megjegyezve, hogy ez globális jelenség, az Egyesült Államoknak más országok is célpontjai, Kínától kezdve egészen Kanadáig.
A török líra az idén eddig 70 százalékkal gyengült a dollárral szemben. Az árfolyam gyengülése a török-amerikai diplomáciai konfliktus révén az utóbbi hetekben felgyorsult. A viszályt egy Törökországban élő amerikai lelkész, Andrew Brunson bírósági ügye okozta. A protestáns lelkipásztort kémkedéssel és terrorizmussal vádolják a 2016-os puccskísérlettel összefüggésben, több mint másfél éves előzetes letartóztatás után július végén házi őrizetbe helyezték. Washington a jogtalannak tartott eljárás miatt augusztus elején szankciókat vezetett be a török belügyminiszter és az igazságügyi miniszter ellen, és hétfőn Donald Trump elnök utasítására büntetővámot vetettek ki a török acél- és alumíniumipar termékeire.