Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Töretlen a jobboldali elõretörés Európában

Forisek Ádám

2018.08.01. 09:05

Olaszországban folyamatosan nõ a bevándorlásellenes, Matteo Salvini nevével fémjelzett Liga népszerûsége, Ausztria kancellárja, Sebastian Kurz a migráció elleni védekezést nevezte meg az osztrák uniós soros elnökség legfontosabb feladatának, Szlovéniában szintén gyõzött a jobboldal és nemsokára jönnek a svéd választások is.

A jobboldal előretöréséről a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt a Századvég vezető kutatója, Pócza István. Mint mondta, a jobboldali és a baloldali, liberális erők versenyében úgy látszik, egyértelműen a jobboldal tör előre Európában.

Ezt arra vezette vissza, hogy a balliberális erők csak békeidőben tudtak olyan alkotni, ami szimpatikus volt a választók számára. A felmerülő problémákra azonban a baloldali pártok nem tudnak megfelelő válaszokat adni – például ott van a 2008-as válság, de a migráció is ezt mutatja. A baloldal egyszerűen képtelen volt kezelni a bevándorlási válságot, ezért az uniós polgárok átszavaztak a jobboldali pártokra.

A kutató kiemelte, hogy a jobboldalon belül is történik egyfajta jobboldali fordulat. Ezt azzal magyarázta, hogy a balliberális gondolatvilág sok teret foglalt a jobboldaltól, példának Angela Merkel pártját hozta. Ezt a folyamatot a jobboldal elliberalizálódásának nevezte.

Pócza István szerint az európai parlamenti választásokra való felkészülésben nagyon sokat számít, hogy a jobboldali pártok mernek-e igazán jobboldaliak, kereszténydemokraták lenni.

Megemlítette azt is, hogy a választóknak komoly értékrendjük van, amihez normál esetben a pártoknak kellene igazodniuk, de pont fordított helyzet állt elő: a pártok akarták megmondani a választóknak, mit kell gondolni, vagy mit jelent kereszténydemokratának, konzervatívnak, jobboldalinak lenni.

Ez azonban csak egy darabig működött, hiszen amint megjelentek a problémák, a választók rögtön elkezdték hallatni a hangjukat, és szavazataikkal jelezték, hogy a politikájuk nem folytatható. S bár nem minden országban kerültek kormányzóképes pozícióba a bevándorlásellenes erők – lásd Hollandia –, ám a kutató szerint az is óriási eredmény, ha egy jobboldali párt egyáltalán jelen van.

Érdekes adalék, hogy a jobboldali előretörését a közvélemény-kutatások is alátámasztják. Magyarországon, Olaszországban óriási támogatottsággal rendelkeznek a bevándorlásellenes, konzervatív kormányok, míg például Merkel vagy Macron népszerűsége rekordmélységben van.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére