Beindul az európai haderõfejlesztés
2018.07.06. 10:20
Szijjártó Péter Orbán Viktor miniszterelnök berlini látogatása alkalmával egyeztetett Ursula von der Leyen védelmi miniszterrel, Norbert Röttgennel, a Bundestag külügyi bizottságának elnökével, valamint Gunther Krichbaummal, a Bundestag európai bizottságának elnökével.
A megbeszélések eredményeképp rendkívül szoros védelmi és védelmi ipari együttműködés fog létrejönni Magyarország és Németország között. Ez azt jelenti, hogy Németország támogatásával egy közép-európai NATO-hadosztály-parancsnokság alakul.
A közös hadosztály-parancsnokság a NATO haderőstruktúrájába fog illeszkedni, és teljes műveleti képességét 2022-re éri el, ez egy nagy hozzáadott érték lesz Magyarország és Közép-Európa biztonságának garantálásához.
Szijjártó Péter ezzel kapcsolatosan elmondta, hogy a kétoldalú katonai és védelmi ipari együttműködés minden eddiginél szorosabb lesz, és ennek egyik fontos alapja az a tény, hogy a Magyar Honvédség modernizálása és regionális versenyképességének fejlesztése érdekében 20 új Airbus típusú katonai helikopter beszerzéséről döntöttek.
Csúcsgépekkel erősít a Honvédség
Új katonai helikoptereket vesz Magyarország. Bár a hadrendben lévő Mi-8-as és Mi-17-es szállító helikopterek hadrendben lévő eszközök épp most estek át nagyjavításon, üzemidejük így sem húzhatóak túl sokáig, így a HM úgy döntött, hogy új helikoptereket vesz.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára Orbán Viktor miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár berlini találkozója után elmondta, az egyeztetés baráti, őszinte hangvételű volt, és eredményes is a gazdasági együttműködés fokozása szempontjából.
Az együttműködés két területen léphet szintet: az innováció és a védelempolitika terén. Ugyanakkor továbbra sem értenek egyet a migráció kérdésében – mondta.
Magyarország szeretne fellépni az illegális bevándorlás ellen, és nem gondolja azt, hogy a bevándorlás lehetőség Európa számára – akár gazdasági értelemben –, ezzel szemben Németországban tartja magát ahhoz az állásponthoz, hogy gazdasági értelemben a bevándorlás lehetőség, mert például a munkaerőhiányt tudja orvosolni"
– fejtette ki Dömötör Csaba.
Megfogalmazása szerint kibontakozóban van egy "súlyos jogi vita" azzal kapcsolatban, hogy melyik országba kell visszaküldeni az illegális bevándorlókat. Magyarországnak az az álláspontja, hogy Görögországba, de a legnagyobb segítség az lenne, ha a szülőföldjükön boldogulnának a migránsok – hangoztatta az államtitkár.