Újabb adatok szivárogtak ki arról, hogy hogyan csaltak el milliárdokat a Göncz Kingához köthetõ cégek
2018.07.04. 19:23
Friss sajtóinformációk szerint 8,7 milliárd forintot kér vissza az OLAF, azaz az Európai Csalás Elleni Hivatal a korábbi MSZP-s politikushoz köthető ügyben.
A Göncz Kinga által alapított Pillar Alapítvány volt az egyik főszereplője egy innovációs támogatás lenyúlásának. A másik a BME-Infokom Innovátor Nonprofit Kft.-t (mai nevén már csak Infokom Innovátor) volt, de a két cég irányítói, Walter János és Szabó Sándor egyébként is közeli üzleti partnerek voltak a Céginfo szerint.
Göncz Kinga cége és a másik, vele jó kapcsolatot ápoló cég számos elcsalt projekttel ment rá a kétséges minőségű innovációra, a kiterjesztett valóság alapú felhasználói útmutatók kifejlesztésétől például a közösségi háló által ajánlott pénzügyi termékek rendszeréig — derült ki a jelentésből. Azt nem tudni, hogy a tervezett fejlesztésekből mi valósult meg vagy esetleg melyiket használja bárki is.
A 2015-ben indított OLAF-vizsgálat szerint a két cég csak azért hozott létre regionális irodákat, hogy az EU-s támogatásokhoz hozzáférést biztosító, a Gazdasági operatív program keretében kiírt kutatási-fejlesztési pályázaton részt vehessen. A három vidéki településre – Etyekre, Bicskére és Tétre – bejelentett tizenhárom munkavállaló azonban a cégek budapesti 190 fős irodahelyiségében dolgozott.
Õk arra kaptak utasítást, hogy a projektek ellenőrzése alkalmával jelenjenek meg a vidéki irodákban. A 2012 és 2015 közötti időszakban a két cég 31 projekthez kapcsolódóan tett kétszáznál is több esetben hamis nyilatkozatokat arra vonatkozóan, hogy az érintett munkavállalók a vidéki irodákban dolgoznak.
Az ügyészség idén január 9-én nyomozást rendelt el különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt, és a NAV Bűnügyi Főigazgatóságának Központi Nyomozó Főosztályát bízták meg a nyomozással.