Merkel azért hátrált meg, mert megérezte a bukás szagát
2018.07.04. 18:00
A Bild azzal kezdi cikkét, hogy Angela Merkel azért nem akart a CDU és a CSU történelmi szakításának felelősévé válni, mert azt feltételezte, hogy végül kevesebb engedményt kell tennie, mint Seehofernek, mindenekelőtt pedig azért, mert világossá tették számára, mennyire közel áll a szakadék széléhez.
Ahogyan arról mi is többször beszámoltunk, hosszas egyeztetés után megegyezett a CDU és a CSU. Merkel hétfő este jelentette be, hogy tranzitközpontokat építenek ki az EU valamely tagországában a már nyilvántartásba vett menedékkérők elhelyezésére, és ezekből a központokból szállítják majd vissza őket a regisztráció szerinti tagállamba, ahol az EU-s szabályok alapján le kell folytatni menekültügyi eljárásukat.
Így sikerül megőrizni a partneri szellemiséget az EU-ban, és döntő lépést tehetünk a másodlagos migráció (a regisztrált menedékkérők EU-n belüli mozgása) rendezésére és irányítására"
– mondta a kancellár.
Horst Seehofer német belügyminiszter a megegyezés után elmondta, hogy a CDU és a CSU közötti intenzív párbeszédnek köszönhetően egy olyan megállapodást értek el, amivel a jövőben meg tudják előzni az illegális migrációt Ausztria és Németország határán.
A Bild szerint a kancellár bizalmasai egyértelművé tették számára, hogy egy esetleges frakciószavazáson nem az ő álláspontját, hanem Horst Seehoferét támogatná a többség. Ezt pedig Angela Merkel mindenképpen el akarta kerülni, mert azt a gyengeség jelének tartotta volna. A döntő pont egy hatszemközti beszélgetés volt, amelyet a két pártelnök Wolfgang Schäuble Bundestag-elnökkel, a CDU egyik legtekintélyesebb politikusával folytatott.
A Die Welt szerint a vita végkimenetele lényegében szakítás Angela Merkel 2015 óta követett politikájával, mert a CSU vezetője elérte, hogy megtagadhassák a belépést menedékkérőktől a német határon.
Angela Merkel eltűri, hogy a falhoz szorították, hiszen ha a közös frakciónak arról kellene döntenie, hogy feladják a pártszövetséget, vagy feláldozzák a kancellárt, akkor Merkelnek valószínűleg befellegzett"
– ezt már a Spiegel online kiadása írta.
A CDU és a CSU végül hétfőn egy három pontból álló megállapodást fogadott el, amely arról szólt, hogy miként lehet megtagadni a belépést a német határ állandó ellenőrzés alá vont pontjain a máshol már regisztrált menedékkérőktől. A testvérpártok megállapodásának értelmében a német-osztrák határon új határigazgatási rendszert kell bevezetni mindazon menedékkérők belépésének akadályozására, akik menekültügyi eljárását az EU-s szabályok alapján nem Németországban kell lefolytatni, hanem abban a tagállamban, amelyben elsőként regisztrálták őket.
Ezért úgynevezett tranzitközpontokat kell kiépíteni, amelyekből visszaszállítják a kérelmezőket az ügyükben illetékes államba. Amennyiben pedig a menekültügyi eljárás lefolytatásában illetékes ország nem hajlandó megállapodást kötni az EU-s visszaküldési szabály végrehajtását célzó együttműködés javításáról, akkor az adott menedékkérőtől megtagadják a belépést egy Ausztriával kötendő egyezmény alapján.