Komoly fegyvertény lehet Brüsszel ellen Trump Brexit-párti kiállása
2018.07.01. 13:10
A nyomtatott The Sunday Telegraph című konzervatív vasárnapi brit lap forrásai szerint Bolton, aki a héten járt Londonban Donald Trump amerikai elnök július 13-án esedékes hivatalos nagy-britanniai látogatásának előkészítése érdekében, találkozott ugyan Sir Mark Sedwillel, Theresa May brit miniszterelnök nemzetbiztonsági kabinetjének vezetőjével,
Mint ismeretes, az ERG követelései közé tartozik Nagy-Britannia teljes körű szakítása az Európai Unióval, bármilyen hivatalos jövőbeni vámjellegű és egyéb intézményes kapcsolatrendszer fenntartása nélkül.
Ebben a kérdésben súlyos a megosztottság a brit kormányon és a Konzervatív Párton belül egyaránt. Az indulatokat jelzi, hogy Michael Gove környezetvédelmi miniszter, a keményvonalas Brexit-tábor egyik frontembere megerősített hétvégi brit sajtóbeszámolók szerint dühödten összetépett egy kormányzati munkaanyagot, amely a saját miniszterelnöke által is pártolt megoldási javaslatokat tartalmazta az EU-val folytatott kereskedelem jövőbeni vámszabályozására.
A The Sunday Telegraph értesülései szerint Bolton kijelentette a European Research Group frakciószerveződés tagjai előtt, hogy Trump "lelkesedik" a Brexitért, és bízik abban, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a brit EU-tagság megszűnését követő két évben kétoldalú kereskedelmi megállapodást köthet. A lap forrásai szerint Bolton és az ERG megbeszélésén kormányzati tisztviselők nem voltak jelen, és a kormány munkáját segítő köztisztviselői kar, a Civil Service tagjai "őrjöngnek", amiért kihagyták őket a találkozóról. Az újság által idézett kormányforrások szerint valószínűsíthető, hogy Trump személyesen is találkozik az ERG-frakciócsoport tagjaival londoni látogatásán.
Trump nem először adott hangot annak a véleményének, hogy a Brexit után az Egyesült Államok és London gyorsan kétoldalú kereskedelmi megállapodásra juthat, és többször is egyértelműen elvetette elődje, Barack Obama ezzel homlokegyenest ellentétes álláspontját.
Ám a brit EU-tagságról nem sokkal később, 2016 júniusában tartott népszavazáson a választók többsége a kilépésre voksolt. Donald Trump viszont már az amerikai elnökválasztási kampányban hangsúlyozta, hogy ha bejut a Fehér Házba, akkor Nagy-Britannia "nem a sor végére, hanem a sor elejére kerül" az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalásokon, és ezt elnökként is többször kijelentette.