Az elfeledett balkáni útvonalon várakoznak a migránsok
2018.06.24. 17:30
Az olaszoknak köszönhetően egyre több szó esik a Földközi-tengeren keresztül érkező migránsokról, de ameddig Európa oda koncentrál, elfeledkezik a balkáni útvonalon vesztegelő illegális bevándorlókról.
A Földközi-tengeri migrációs problémák miatt hívtak össze minicsúcsot Brüsszelben. Eközben több ezer illegális bevándorló vesztegel Bosznia-Hercegovinában. A horvát határ mentén fekvő ötezer lakosú Velika Kladusa a migránsok számára egyelőre zsákutca, ahonnan uniós országba nem tudnak továbbmenni – írja az Euronews. Azonban a bosnyák kisváros lakosai nem győzik a menekültáradatot, már több mint ezren vesztegelnek Velika Kladusában.
Csak nyissák meg az utat! Olaszországba, Franciaországba, Németországba akarunk menni, nem maradunk Szlovéniában vagy Horvátországban”
– mondta az egyik illegális bevándorló
Merkel, kérünk, nyisd meg a határt!”
– hajtogatták a többiek.
A feltorlódó migránsok miatt egyre nagyobb a feszültség, a kisvárosban rekedtek egyre frusztráltabbak.
Az év eleje óta mintegy négyezer illegális bevándorló lépett be Bosznia-Hercegovina területére, ami a háromszorosa a tavalyi évben regisztráltak számának. A hatóságok szerint új, a korábbinál veszélyesebb balkáni migránsútvonal van kialakulóban. Néhány hónapja már lehetett hallani a Görögországból induló, Albánián, Montenegrón, Bosznia-Hercegovinán, Horvátországon és Szlovénián keresztül Nyugat-Európába tartó útvonalról, ám a hatóságok sem vették egészen komolyan, hogy új migránsútvonal alakulhatott ki a Balkánon.
A szerb Blic napilap azt írta, hogy a Balkánon áthaladó migránsok nemzetiségi összetétele is eltér a három évvel ezelőtti hullámban érkezőkétől. Míg korábban főként szíriai bevándorlókról lehetett hallani, most a legtöbben Afganisztánból, Pakisztánból, Törökországból, Algériából, Líbiából és Marokkóból érkeznek.
Az országban jelenleg egyetlen befogadóközpont működik, ahol 150 embert tudnak elszállásolni, ez azonban folyamatosan tele van. A hatóságok tájékoztatása szerint egy 300 ember befogadására alkalmas központot is megnyitnának Mostarban, ez viszont távol esik a migránsok útvonalától.
Dragan Mektic védelmi miniszter májusban közölte, hogy Szarajevó nem fogja megengedni, hogy az ország a migránsok gyűjtőhelyévé váljon. Hozzátette, szerinte a környező országok nem veszik elég komolyan a helyzetet, és megengedik, hogy a migránsok könnyedén Boszniába jussanak. Azt kérte az Európai Uniótól, hogy kapcsolódjon be a probléma megoldásába, mert – mint mondta – "a migránsok nem a Nyugat-Balkán vagy Bosznia-Hercegovina gondjai, hanem az Európai Unióé". Hozzáfűzte, hogy a probléma az uniós Görögországban kezdődik, és nem lehet a balkáni országokat magukra hagyni a helyzet kezelésében.