A Benetton a tengerbõl kimentett migránsokkal kampányol
2018.06.21. 09:20
Az SOS Méditerranée civil szervezet neve már minden bizonnyal sokaknak ismerős, hiszen ők működtetik az Aquarius hajót is, amelytől Olaszország és Málta is megtagadta a kikötést. Az eset nagy felháborodást keltett Európa-szerte. Végül a migránsokkal teli hajó Spanyolországban köthetett ki.
A Benetton legújabb kampányában az SOS Méditerranée civil szervezet képeit használta fel, továbbá egy olasz napilapban is megjelent a reklámjuk.
A migránsokat taxiztató szervezet a Twitteren közölte, hogy elhatárolódik a reklámkampánytól, elítéli azt. A képek a szervezet június 9-én történő mentésén készültek. Az emberek méltóságát minden körülmények között tiszteletben kell tartani, és a Földközi-tengeren történő emberi tragédiákat sohasem szabad reklámcélokra felhasználni – közölték. Hozzátették, hogy egyébként nem adtak engedélyt arra, hogy a képeket kampánycéllal más felhasználja.
Photo by Orietta Scardino / ANSA pic.twitter.com/guFAq0976l
— Benetton (@benetton) 2018. június 17.
Matteo Salvini olasz belügyminiszter szintén a Twitteren reagált a reklámkampányra, azzal a kérdéssel, hogy "ezt csak én találom megvetendőnek?".
A divatcégnek nem ez az első közfelháborodást okozó kampánya, sportot űznek a botránykeltésből. Igazán provokatív kampányokkal a '90-es évektől rukkoltak elő. Rasszizmus, AIDS, háborús borzalmak, éhezés, nemi identitás, faji előítéletek, halálbüntetés kérdése – ilyen és ehhez hasonló témákat vettek elő a kampányaikhoz.
Az 1989-es "Fekete és fehér" kampányukban egy fekete nő – pontosabban a melle – látható, amint épp egy fehér kisbabát szoptat. A fotó az az antirasszizmus és faji egyenlőség ikonikus képeként járta be a világot. Annak idején az Afrikából elhurcolt rabszolganők egyik feladata az volt, hogy táplálják a fehér csecsemőket. A Benetton végül leállította a kampányát, mivel azzal támadták, hogy az a rabszolgasorsra emlékeztetett. De volt olyan plakátjuk is, ami egy még véres, köldökzsinóron lógó újszülöttet ábrázolt. Majd jött egy AIDS-ben elhunyt melegjogi aktivistáról és az őt gyászoló családjáról készült fotó. Azóta pedig már transzvesztiták és halálra ítélt bűnözők is szerepeltek a képeiken.