Merkel is tudott a bevándorlási irodában zajló korrupcióról?
2018.06.03. 18:45
A botrány április végén robbant ki Németországban, ekkor indított eljárást korrupció gyanúja miatt Bréma ügyészsége a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) helyi kirendeltségének volt vezetője ellen. A volt vezető ugyanis menedékjogot biztosított mintegy 2000 olyan migránsok, akik a szabályok szerint erre egyáltalán nem lettek volna jogosultak.
A brémai kirendeltség kaotikus működése akkor lepleződött le, amikor a hatóságok ki akartak toloncolni egy családot, akik nem kaphattak volna menekültstátuszt, ám a brémai iroda mégis megadta azt nekik. Az is beszédes volt, hogy a körzetben a kérelmek 96 százalékát elfogadták.
Mondani sem kell, hogy az eset óriási csorbát ejtett a BAMF hírnevén, így a CSU politikusa, Horst Seehofer próbálta menteni a menthetőt. A belügyminisztérium rövidesen megtiltotta a brémai irodának a további menedékkérelmet kibocsátását. Seehofer akkor azt közölte, hogy a BAMF 4568 menedékjogi eljárás felülvizsgálatával ellenőrizte a brémai kirendeltség munkáját, és kimutatta, hogy két ügyvédi iroda közreműködésével szándékosan megszegtek jogszabályokat és belső szolgálati előírásokat.
Ennél is súlyosabb, hogy felmerült a vesztegetés gyanúja is, tehát az is elképzelhető, hogy a migránsok és/vagy az embercsempészek lefizették a brémai kirendeltség tisztviselőit, hogy menedékjogot kapjanak. Most ugyanezeknek a migránsoknak oka van az aggodalomra, a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal ugyanis azt tervezi, hogy újravizsgálja azt a 18 ezer kérelmet, amelyről a brémai hivatalban döntöttek. Akár az is elképzelhető, hogy ezen bevándorlóktól megvonják az engedélyeket.
A BAMF korábbi vezetője, Frank-Jürgen Weise ugyanis a Deutsche Welle szerint kétszer is tájékoztatta a kancellárt arról, hogy mi folyik a kirendeltségen. Szemtől szemben beszélt erről a kancellárral, Angel Merkel azonban úgy tűnik, mégis tétlen maradt.
Weise 2015 októbere és 2016 decembere közt vezette a hivatalt, és szövetségi kormánynak írt jelentéseiben többször arról ír, hogy soha nem látott még ennyire katasztrofális állapotokat egy kormányzati hivatalnál.
Ezeket a meglátásait az akkori német belügyminisztériumnak is jelezte, és egy szóvivő szerint Weise észrevételeit már elkezdték felhasználni a helyzet javítására, ám az tény, hogy az ország bevándorlásügyi rendszerének nevét nem fogják egykönnyen tisztára mosni.