Egy õrt is megvertek az Európába igyekvõ migránscsoportok
2018.05.28. 17:30
A boszniai rendőrség tájékoztatása szerint az őrnek könnyebb testi sérülést okozó bevándorlót a hatóságok előállították. A helyi sajtó jelentései szerint, amióta tíz nappal ezelőtt migránsokat szállítottak a befogadóközpontba,
folyamatosak a verekedések, és az afgán, pakisztáni és szíriai bevándorlók közötti leszámolások."
A Szarajevó központjában illegálisan sátrazókat május 18-án szállították a Nyugat-Európába tartó migránsútvonaltól távol eső Salakovacba, azóta számuk 270-ről 160-ra csappant, a legtöbben ismét útra keltek, hogy eljussanak az Európai Unióba.
Mint ismert, a 2015-ös migránsválság idején az illegális bevándorlók elkerülték Boszniát, mert a hegyes vidék miatt nehéz a továbbhaladás, most viszont – más szárazföldi útvonal hiányában – mégis erre próbálkoznak. Naponta mintegy 80-120 illegális bevándorló érkezik az országba. Az új útvonal Görögországból indul, és Albánián, Montenegrón, Bosznia-Hercegovinán, Horvátországon, valamint Szlovénián keresztül tart Nyugat-Európába. A boszniai kormány közölte, hogy ha szükséges, kirendelheti a katonaságot, de akár le is zárhatja a határait a megnövekedett migrációs nyomás miatt, egyelőre azonban nem lépnek, megvárják, hogyan alakul a helyzet.
Ugyanis újabb migránsáradattal szembesülnek a szicíliai kikötők: Palermóba csak hétfőn hatszázan, Trapaniba 113-an, Messinába pedig több mint négyszázan érkeztek. Azokról a csoportokról van szó, amelyeket az olasz parti őrség koordinálásával a Földközi-tenger nyugati medencéjében mentettek meg a hétvégén.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) olaszországi szóvivője hangsúlyozta, hogy a több mint 2200 migráns többsége most is Líbiából kelt át a tengeren, de egy új migrációs útvonal is kialakult, amely Közép-Afrikából, elsősorban Nigerből Tunézián keresztül halad. Eddig Tunéziából majdnem kivétel nélkül tunéziai bevándorlók keltek át az olasz partokra, az utóbbi időkben azonban Tunézia tranzitállomássá vált:
mivel az embercsempészek a veszélyes Líbia helyett egyre inkább Tunézia felé irányítják a migránscsoportokat, hogy innen induljanak tovább Olaszország felé."
A dél-olaszországi regisztrációs központok pedig (hotspotok) ismét megteltek. A szicíliai Pozzallo polgármestere közölte, hogy
a városban működő hotspotban lázadás készült kitörni, amelyet az utolsó pillanatban sikerült a hatóságoknak megakadályozni."
A Lampedusa szigetén márciusban bezárt tábor miatt Pozzallo túlterheltté vált. A szintén szicíliai Palermo külvárosában nagy méretű migránstábort akartak kialakítani, de a lakosság tiltakozására a tervet egyelőre felfüggesztették.
Ezzel párhuzamosan az északkelet-olaszországi Friuli-Venezia Giulia új tartományi elnöke, Massimiliano Fedriga, aki a Liga színeiben májustól vezeti a térséget, bejelentette, hogy nem kívánja tovább a korábbi balközép olasz kormány migrációs politikáját követni. Hangsúlyozta, hogy a tartomány új vezetése nem tartja magát a korábbi kötelezettségekhez, vagyis nem fogadnak be több migránst.