Öt éve kezdõdött az iráni nõk forradalma - egyre többen dobnák le a fejkendõt
2018.05.19. 22:58
A mozgalom egy fényképpel kezdődött. Alinejad egy iráni hegyi úton vezetett és élvezte a vezetés szabadság és azt, hogy az autóban nem kellett használnia a kendőt. Márpedig az iráni nők ritkán tapasztalhatják meg a szabadság érzését. Ezt a pillanatot le is fényképezte és kirakta közösségi oldalára a #MyStealthyFreedom hashtaggel és arra biztatta nőtársait, hogy osszák meg a közösségi médiában a szabadság apró, lopott pillanatait. Azóta több hashtag is kapcsolódik a mozgalomhoz: #whitewednesdays, #girlsofenghelabstreet, #mycameraismyweapon – írja a BBC.
Alinejad azóta 2,5 millió követővel rendelkezik világszerte, ám a népszerűségnek megvolt az ára.
Önéletrajzi könyvében, The Wind In My Hair című írásában az iráni nő arról ír, hogy egy keményvonalas muszlim családban nőtt fel, így folyton el kellett takarnia a haját. Emiatt kialakult benne az igazságtalanság érzete, hiszen a kultúrája folyamatosan jelezte felé alacsonyabb rendűségét.
Alinejad 2009-ben az USA-ban költözött, és 2014-ig rendszeresen hazalátogatott, ám ma már azonnal letartóztatnák, ha Irán területére lépne. A családját szintén vegzálják a hatóságok: szülei nem hagyhatják el az országot, apja pedig már nem beszél vele.
Jelenleg napi szinten kap halálos fenyegetéseket.
Eközben a kormány elkezdett arról beszélni, hogy a hidzsáb valójában megmutatja a nők erejét"
– mondta Alinejad.
2017 decemberétől a mozgalom minden eddiginél felkapottabb lett és egyre több nőt tartóztattak le, mivel egyre gyakoribbak lettek a hidzsábellenes tüntetések. A rendőrség akkor közleményt adott ki, amelyben mindenkit megfenyegettek: akik ilyen demonstráción vesznek részt, azok 10 éves börtönbüntetésre számíthatnak.
2018 áprilisában közzétett egy videót az Instagram-csatornáján, amelyet 3 millióan láttak és amelyen női erkölcsrendészek kapnak el egy nőt, akinek túl laza a kendő a fején. A videó elég felkavaró.
A mozgalom egyes tagjai ennél is rosszabbul jártak. A BBC által álnéven Nilofernek nevezett nőt a hatóságok elkapták egy hidzsábellenes tüntetésen, zárkába tették, kínozták és verték.
Mindezek ellenére az iráni nők között egyre nagyobb a hidzsábbal és a fejkendővel szembeni ellenszenv.
Ezek a nők nem várnak arra, hogy a hidzsábra vonatkozó törvények megváltozzanak, ők maguk akarják őket megszüntetni"
– mondta Alinejad a mozgalmáról.
Soros alapítványa egy 104 oldalas tanulmányban szörnyülködött nemrég az európai állapotok láttán, ugyanis 3-ból 1 országban valamilyen módon betiltották vagy korlátozták a burka, a fejkendő és a hidzsáb használatát közterületen vagy a hivatalos helyiségekben.
A Nyílt Társadalom Alapítvány szerint mindez a női szabadságjogok megsértése. Ehhez csak gratulálni lehet.