Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az egyik legnagyobb iszlám vallású ország a transznemûek védelmében hozott törvényt

Tóth Dalma

2018.05.10. 16:08

A transznemû pakisztániak számára új világ kezdõdik. A parlament elfogadott egy törvényt, ami garantálja az alapjogokat a transznemû állampolgárok számára. Eközben pedig Pakisztán számít az egyik leginkább homofób országnak.
ISZLÁMÁBÁD, 16:08

A transznemű pakisztániak számára új világ kezdődik. A pakisztáni parlament elfogadott egy törvényt, ami garantálja az alapjogokat a transznemű állampolgárok számára. Eközben pedig Pakisztán számít az egyik leginkább homofób országnak.

A transzneműekről szóló törvény értelmében az állampolgárok szabadon választhatják meg a nemüket – azaz lehetnek férfiak, nők, mindkettő egyszerre vagy épp egyik sem –, amit a hivatalos dokumentumokban is feltüntetnek többek között a személyi igazolványon, az útlevélen, a jogosítványon, a bizonyítványokon, okleveleken is. Tehát ha egy pakisztáni nem annak érzi magát, mint aminek született, akkor a valódi, születési neme nem fog szerepelni a hivatalos dokumentumokon, csak a választott.

Azt hittem, ez sohasem fog megtörténni az életemben, de szerencsés vagyok, hogy megélhettem, hogy a parlament elfogadja a törvényt – monda az egyik veterán transznemű aktivista, Bindiya Rana az Al Jazeerának. Nem azokért a transzneműekért harcoltunk, akik már 40-50 éve így élnek, hanem a transznemű pakisztániak következő generációjáért – tette hozzá.

Megbízható hivatalos adatok nincsenek arról, hogy az új törvény hány embert érint, de a Trans Action csoport becslése szerint félmillió transznemű él a 207 millió lakosú Pakisztánban. A 2017-es népszámlálás során azonban csak 10 418 transzneműt számoltak össze az állami hivatalok, aminek hitelességét a transzközösség is megkérdőjelezte.

A transzneműeket sokszor koldulásra, szexmunkára vagy pénzért való táncra és éneklése kényszerítik, de ennek most vége lehet. Többé nem diszkriminálhatják őket az oktatási intézmények, a munkáltatók, az egészségügyi intézmények, a közlekedési szolgáltatást nyújtó cégek és a privát bizniszek sem.

Sőt olyan helyeket is fel kell állítani a kormányzatnak, ahova a transzneműek behúzódhatnak veszély esetén. Továbbá jogukban áll gyülekezni vagy például köztisztviselőnek állni.

Az aktivisták még kételkednek a törvény kivitelezésében, de már az elfogadását is nagy előrelépésnek tekintik.

Pakisztánban több támadás is történt transznemű aktivistákkal szemben tavaly, főleg az ország északi részét, Hajber-Pahtunhva tartományban.

A Soros-féle Amnesty International pakisztáni kutatója, Rabia Mehmood üdvözölte a döntést. Az új törvénynek köszönhetően Pakisztán is azon néhány ország közé fog tartozni, ahol elismerik a transznemű személyek önmeghatározáson alapuló nemét – közölte Mehmood.

Nemrég nyitott az első iskola csak transzneműeknek

Az Exploring Future Foundation támogatásával megnyitotta kapuit az első transznemű iskola Lahorban. A suli a The Gender Guardian nevet kapta. Április 15-től már fogadják a diákokat, elsőként 40-en lépik át az iskola kapuit. Tizenkét éven keresztül lehet tanulni a suliban, az alapoktól kezdve egyre magasabb szintig juthatnak a diákok. Iszlámábádba és Karacsiban is hasonló intézmény nyílik hamarosan.

Az első pakisztáni transznemű modell is bontogatja a szárnyait

Nem a fejedben dől el – állítja a 27 éves a pakisztáni transznemű aktivista és modell, Kami Sid. A lány Karacsiban nőtt fel egy középosztálybeli családban 7 testvérével együtt. Akkor még férfi neve volt, viszont nőies külsővel rendelkezett. A szülei emiatt nem is nagyon engedték el őt otthonról, mert féltek attól, hogy molesztálnák a fiúkat. Apja meghalt, amikor még tinédzser volt, ezért az anyja nevelte fel. Egész 19 éves koráig azt hitte, hogy meleg, de aztán rájött, hogy transznemű. Végül ő lett Pakisztán első transznemű modellje. A családban azonban nem mindenki örült a coming outnak, Sid csak akkor mer hazamenni édesanyjához, ha nincsenek otthon a bátyjai.

Eközben üldözik a melegeket

Pakisztán az egyik leginkább homofób ország a világon. Tavaly (is) rengeteg támadás érte a meleg és leszbikus közösség tagjait a civilek és a hatóságok részéről. Sokszor a nyílt utcán alázzák meg őket. Tavaly egy homoszexuális párra fejenként 83 korbácsütést mértek, miközben több ezer ember nézte a szenvedésüket. Rengetegen azt ordibálták "üsd keményebben".

Pakisztán a közelmúltban jelentette be, hogy minden melegekkel kapcsolatos tartalmat eltávolít az internetről, annak ellenére, hogy jelenleg csak a saría uralta Aceh tartományban van hasonló szabályozás. A szabályozás kiterjesztését mind a 10 párt támogatja. A tervek szerint a melegeket akár 5 évre is börtönbe küldhetik majd.

Mindezek fényében nem meglepő, hogy sok meleg és leszbikus indul útnak Európa felé.

Csak Nagy-Britanniában 450 százalékkal nőtt azon migránsok száma, akik szexualitásuk miatt kértek menedéket. Legutoljára 2014-ben kerültek ki adatok arról, hogy mennyi szexualitással összefüggő menedékkérelmet adtak be.

Az ötéves időszakban (2009-2014) a szexualitással összefüggő kérelmeket beadó migránsok legnagyobb része elsősorban Pakisztánból érkezett, de Nigériából, Jamaicából és Ghánából is jöttek.

A britek azért aggódnak, hogy az illegális bevándorlók kihasználják a jóhiszeműségüket és hazudnak a szexualitásukról, hogy pozitívan bírálják el a menekültkérelmüket.

David Burrows konzervatív parlamenti képviselő szerint a 450 százalékos növekedés a legfelsőbb bíróság egy 2010-es döntésére vezethető vissza, amely alapján a belügyminisztérium nem utasíthat vissza egyetlen olyan menedékkérőt sem, akiket hazájában üldöznek szexualitása miatt, hiszen a szexuális vonzalom magánügy. Senkit sem lehet visszatoloncolni a hazájába, akinek veszélyben lenne az élete a kitoloncolás következtében, ezért a homoszexuálisoknak általában pozitívan bírálják el a menekültkérelmét.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére