Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Bajnai is ott tüsténkedett Fenyõ meggyilkolása után

Bokor Gábor

2018.04.19. 19:28

Fenyõ János meggyilkolása után a Bajnai Gordon által vezetett CA-IB Értékpapír Rt. végezte a Vico-lapok és -ingatlanok értékesítését. Fenyõ kivégzését követõen a hatalmas vagyonnal rendelkezõ céget Bajnai vezetésével külföldi tulajdonba játszották át.

Fenyő János még a rendszerváltás előtt, 1988-ban alapította meg Vico nevű médiavállalkozását, közvetlen azután, hogy Kaliforniából hazatért Magyarországra. A mogul számos akkoriban jól menő, ismert újságot felvásárolt a gyermeklapoktól a tinimagazinokon át a hírlapokig.

Alig tíz év kellett ahhoz, hogy a birodalma körülbelül 15 milliárd forintot érjen.

Fenyőnek sok ellensége volt, jól ismert volt az alvilágban, nem hiába hordott magánál mindig fegyvert.

Végül 1998. február 11-én ölték meg a Margit utcában, mikor a dugóban araszolt a Mercedes S típusú személygépkocsijában. Megállt a pirosnál, mögötte pedig egy Mitsubishi haladt, melynek egyszer csak kinyílt az ajtaja. A sofőr előrement és Agram 2000-es fegyverével több tucat lövést adott le Fenyőre, aki azonnal meghalt.

Csaknem egy év kellett ahhoz, hogy a gyilkosság után átláthatóvá tegyék Fenyő cégét. A felelős tulajdonos, a SETARA Alapítvány – amelynek négytagú kuratóriumát három liechtensteini ügyvéd és Fenyő egyik embere, Székely Herbert alkotta – a CA-IB Értékpapír Rt-t bízta meg a Vico-lapok és -ingatlanok értékesítésével. 

A nagyvállalat élén ekkor nem más állt, mint Simor András, az MNB korábbi elnöke, akinek helyettese a 31 éves Bajnai Gordon volt.

A Fenyő tulajdonában álló birodalom eladása kapcsán a SETARA egyik feltétele az volt, hogy a VICO csak és kizárólag politikamentes csoport kezébe kerülhet. 

A CA-IB zárt körű, meghívásos pályázatot hirdetett, elsősorban nemzetközi háttérrel rendelkező befektetők számára. 1999. október elején négy társaság tehette meg felvásárlási ajánlatát.

A tárgyaláson résztvevőkkel titoktartási nyilatkozatot írattunk alá, ezért nem árulhatom el, kik vettek még részt a pályázaton"

– mondta korábban Bajnai Gordon.

A Simor-Bajnai duó vezette cég a holland VNU-t választotta, velük kezdték meg a végső tárgyalásokat a Figyelő szerint. A felek a vételárat szintén titkos adatnak minősítették, azonban a pletykák szerint a VNU több mint 12 milliárd forintot adott a lapokért. 

A holland cég már az elején jelezte, hogy a Népszavát nem akarja megvenni, mivel a politikai napilap nem illik a magazinokat, telefonkönyveket kiadó cég profiljába.

Miután véglegesítették a szerződéseket, a VNU Budapest Rt. lett Magyarország vezető lapkiadója, a harmadik legnagyobb magyar internetes portál, a Startlap.hu megvásárlásának köszönhetően pedig a VNU Budapest Rt. kulcsfontosságú pozíciót szerzett a magyar internetpiacon.

2003-ban nevet változtattak, belőlük lett a Sanoma Budapest Kiadói Rt., és egészen 2014-ig a külföldi tulajdonú cég uralta a magyar lappiac legnagyobb szegmensét. 2014-ben a Sanoma Media Budapest médiacéget a magyar milliárdos, Varga Zoltán pénzügyi befektető cége, a Central Fund Zrt. vásárolta meg.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére