Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az USA továbbra is katonai csapásméréssel fenyegeti Szíriát és Oroszországot

Vincze Viktor Attila

2018.04.11. 15:25

Az "okosrakétáknak" a terroristák, nem pedig a legitim szíriai kormány irányába kellene szállniuk - közölte Facebook-bejegyzésében Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivõje azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump a Twitteren nemrég azt közölte: "Készülj Oroszország! Jönnek az okos, szép és új rakétáink!"

Az "okosrakétáknak" a terroristák, nem pedig a legitim szíriai kormány irányába kellene szállniuk – közölte Facebook-bejegyzésében Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump a Twitteren nemrég azt közölte: "Készülj Oroszország! Jönnek az okos, szép és új rakétáink!"

Civil szervezetek állításai szerint a szíriai kormányerők szombaton feltételezhetően vegyi fegyvert vetettek be a kelet-gútai Dúma városában, és a támadás többtucatnyi halálos áldozatot követelt.

Ezt a szír és az orosz állami szervezetek, valamint hírügynökségek egyaránt álhírnek tartják.

A damaszkuszi és moszkvai védelmi tárca pedig hiteltelen forrásnak minősítette azt az iszlamista szervezetekhez közel álló Fehérsisakosok elnevezésű mentőszervezetet, amelytől az állítólagos vegyifegyver-támadásról szóló információ származik.

Szír és orosz szakértők cáfolják az iszlám ellenálló csoportok által hangoztatott vegyifegyver-támadás megtörténtét.

Eddig egyetlen független nemzetközi szakértői szervezet sem vizsgálta ki az állítólagos tömegpusztító fegyverrel elkövetett támadás körülményeit, és nem igazolta annak megtörténtét. Azonban a vegyifegyver-bevetés tényének igazolatlansága ellenére az Egyesült Államok az állítólagos vegyifegyver-használat miatt ennek ellenére is katonai csapásmérést helyezett kilátásba.

Donald Trump elnök azt mondta: 

Nagyon nagy árat fog fizetni az, aki ezt tette."

Oroszország, Szíria és Kína az ENSZ-ben is kifejtette, hogy valótlannak tartja a vegyifegyver-támadásról szóló álhíreket, és elfogadhatatlannak tart bármilyen erre vonatkozó nemzetközi diplomáciai vagy katonai lépést. 

Az USA ENSZ-képviselője azonban azt közölte, hogy a feltételezett vegyifegyver-támadást esetleg igazoló szakértői állásfoglalások teljes hiányában is katonai csapásmérést fog végrehajtani szír célpontok ellen.

Szíria és Oroszország válaszul azt közölte, hogy amennyiben támadás éri a területét, illetve a csapatait, akkor nemcsak a támadóeszközöket, hanem az azokat elindító platformokat, tehát hajókat, tengeralattjárókat vagy repülőgép-hordozó hajókat is meg fogja semmisíteni.

Erre reagálva Donald Trump amerikai elnök a következőket írta a Twitterére:

Az oroszok azt ígérik, hogy lelövik a Szíria felé tartó összes rakétát. Készülj Oroszország! Jönnek az okos, szép és új rakétáink!"

A támadás tervéről eddig kiszivárogtatott amerikai hírek szerint egy amerikai támadásnak 22 nagyobb célpontja van, köztük több, kifejezetten orosz katonai érdekeltséggel.

Egyelőre itt tart a globális konfliktussá eszkalálódó legújabb szíriai válsághelyzet.

Az USA flottája csapaterősítést hajtott végre, és jelenleg is komoly kiegészítő erők, többek között egy repülőgép-hordozó hajó (a Truman) és a hozzá tartozó csapásmérő flotta csoport (USS Harry S. Truman Carrier Strike Group) is Szíria felé tart. Oda, ahol a szárazföldön és a tengeren is jelentős orosz flotta és szárazföldi erők vannak jelen.

Az orosz flotta jelenlétéből a hírek szerint az amerikai erők számára az orosz tengeralattjárók jelentik a veszélyt, amelyeknek a pontos száma nem ismert.

A szárazföldi orosz erők kötelékében pedig az S400-as valamint a Pancir légvédelmi rendszerek jelentenek komoly fenyegetést egy amerikai légitámadás esetén. 

A katonai szakértők és az elemzők szerint egyelőre nem lehet megjósolni a konfliktus kimenetelét. Lehetséges, hogy a tavaly áprilisi amerikai rakétatámadáshoz hasonlóan a szír és orosz katonai erők nem fognak válaszcsapással reagálni az őket célzó támadásra.

A tavalyi amerikai légicsapás elenyésző kárt okozott, mivel a közel 60 célba indított Tomahawk cirkálórakétának csak a harmada érte el a célt (hivatalosan amerikai részről máig nem tisztázott okokból).

Lehetséges szcenárió az is, hogy békés, tárgyalásos úton megoldódik a konfliktus, még mielőtt olyan katonai összecsapás történne, amelynek két atomnagyhatalom, az USA és Oroszország is részese. 

Az is lehetséges ugyanakkor, hogy amennyiben orosz vagy amerikai katonák is megsérülnek vagy meghalnak a támadás során, akkor kiszélesedik a konfliktus.

Az elemzők szerint Oroszországnak nem áll érdekében a konfliktus kiélezése a küszöbön álló oroszországi focivébé június 14-ei megnyitója előtt. 

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére