Londoni elemzõk: Orbán Viktor gyõzelme gazdaságpolitikai folyamatosságot ígér
2018.04.10. 06:28
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő hétfőn Londonban ismertetett helyzetértékelésében kiemelte, hogy a választás előtt a Fidesz nem tett közzé részletes szakpolitikai programot, ehelyett a 2010 óta elért eredményeire helyezte a hangsúlyt a kampányban.
A Fitch londoni elemzői azzal számolnak, hogy a magyar hazai össztermék (GDP) 2018-ban is 4 százalékhoz közeli ütemben növekszik. A hitelminősítő várakozása szerint a magyar kormány továbbra is a GDP-érték 3 százalékának megfelelő EU-tűréshatár alatt tartja az államháztartási hiányt. A cég hangsúlyozta:
ezt fontos szakpolitikai rögzítő elemként tartja számon az államadós-besorolásainak kialakításához figyelembe vett előrejelzési időtávlatban."
A Fitch Ratings várakozása szerint a kordában tartott államháztartási deficit révén a közadósság-ráta lefelé tartó pályán marad. A hitelminősítő jelenlegi előrejelzése az, hogy a hazai össztermékhez mért magyar államadósság-ráta 70 százalékra csökken az idén, jóllehet ez a számítás nem tartalmazza az Eximbank adósságának esetleges megjelentetését az államadósság-számokban. A Fitch szerint ennek hozzávetőleg 2 százalékpontnyi hatása lenne.
A hitelminősítő londoni elemzői közölték: véleményük szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csak abban az esetben emelné 0,90 százalékos alapkamatát, ha az infláció szilárdan a 3 százalék plusz-mínusz 1 százalékpontos jegybanki tűrési sáv felső szélén rögzül. A Fitch kiemeli hétfői elemzésében, hogy
jelenleg ez a helyzet nem áll fenn, hiszen februárban 1,9 százalék volt a teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció Magyarországon."
A Fitch Ratings elemzői ugyanakkor azzal is számolnak, hogy a monetáris politika feszesebbé válik, ahogy a magyar gazdaságban érvényesülő kibocsátási rés pozitív tartományba fordul. A hitelminősítő várakozása szerint a jegybanki szakpolitika feszesebbre vonása várható annak reakciójaként is, hogy megjelentek a makroszintű egyensúlytalanságok kialakulásának kockázatai, tekintettel a bérkiáramlás és az ingatlanpiaci árak gyors növekedésére.