A németek képtelenek kitoloncolni az elutasított menedékkérõket
2018.03.26. 21:30
Hetven százalékkal nőtt azoknak a migránsoknak a száma, akiket nem tudnak kitoloncolni Németországból, mert nincsenek meg a hozzá szükséges dokumentumok.
Ameddig 2016-ban még csak 38 ezer olyan migráns volt, akit nem tudtak kitoloncolni Németországból a szükséges dokumentumok hiánya miatt, addig 2017-re 71 százalékkal nőtt az arányuk, azaz tavaly 65 ezer elutasított menedékkérő "ragadt" Németországban, mert meghiúsult a kitoloncolásuk – derült ki a német belügyminisztérium átfogó jelentéséből.
Az illegális bevándorlók többségét azért nem tudták hazaszállítani, mert a származási országok nem működtek együtt a német hatóságokkal. Sok esetben nem készültek el az illetékes nagykövetségeken és konzulátusokon a deportáláshoz szükséges papírok.
Legfőképp India és Pakisztán nem akar együttműködni Németországgal. A jelentés szerint India vagy nagyon lassan, vagy egyáltalán nem hajlandó pótolni a hiányzó útleveleket, a pakisztáni hatóságoknál pedig akadozik a folyamat. A Libanonnal történő együttműködést is – ami szinte nem is létezik – kifogásolja a jelentés.
A jelentésben kiemelték továbbá Törökországot és Afganisztánt is, akikkel szintén nem mondható hatékonynak az együttműködés.
Kitértek arra is, 3 800 esetben egyszerűen nem tudták megállapítani, hogy az illegális bevándorló honnan származik, azaz hova kellene visszaküldeni.
Mindeközben a szélsőbaloldali Die Linke (A Baloldal) és a Grünen (Zöldek) azt követelik, hogy állítsák le az afgánok hazatoloncolását. A baloldali pártok szerint Afganisztán egyik régiója sem elég biztonságos ahhoz, hogy oda hazaküldjenek bárkit.
Múlt héten derült ki az is, hogy az elutasított menedékkérők folyamatosan fellebbeznek a bíróságon a negatív bírálat miatt, és közel a felük meg is nyeri a pert.