Brutális, ami az Iszlám Állam után maradt Moszulban
2018.03.19. 16:10
Lassan egy éve, hogy az iraki kormányerők visszafoglalták az Iszlám Állam korábbi bástyáját, azonban az igazi szörnyűségekre csak most került fény.
A civilek élete nem állt helyre azóta, hogy a kormányerők visszafoglalták az egykor kétmilliós nagyvárost az Iszlám Államtól.
A helyszíni beszámolók szerint az iraki kormány jelenleg azzal van elfoglalva, hogy eltakarítsa a romokat a nagyvárosban, azonban a törmelékek között emberi maradványokat is rendszeresen találnak. A gond az, hogy a nem megfelelően eltemetett halottak óriási egészségügyi kockázatot jelentenek.
Zanoon Ahmed, az egyik munkás a csatornának több olyan épületet is megmutatott, ahol emberek tucatjainak maradványai találhatóak. Elmondása szerint komoly veszélyben vannak, hiszen a bomló holttestek rendívül sok veszélyes betegséget okozhatnak.
Éjjelente előjönnek a vadállatok és a halottak megmaradt húsából falatoznak"
– mondta a munkás.
A városon keresztülhaladó Tigris folyóban is rengeteg a holttest, amelyek ott bomlanak le. A helyiek szinte kizárólagos ivóvízforrása a Tigris, azonban annak fertőzöttsége miatt egyre több a megbetegedés a városban. Ennek eredményeképp humanitárius katasztrófa fenyegeti a lakosságot.
Ebből a vízből iszunk. Tele van holttestekkel, a várostól északra több ezer hulla van benne, férfiak, nők, gyerekek maradványai. Most az lenne a legfontosabb, hogy kiemeljük a holttesteket a vízből"
– mondta az egyik helyi törzsfőnök.
Az Egyesült Államok vezette koalíció az offenzíva során körülbelül harmincezerszer csapott le a városra. Bagdad és a vele szövetséges erők azóta tagadják, hogy a csapásokban több ezren haltak volna meg.
Semmi sem maradt ebben a városban. Az autóink, a házaink megsemmisültek, a pénzünk eltűnt. Itt semmi sincs már"
– mondta egy helyi lakos a Rudaw kurd portálnak.
A hivatalos adatok szerint háromezer civil halt meg a kilenc hónapig tartó ostrom során, azonban a feltételezések szerint a valós szám ennek a többszöröse lehet.