Brüsszelnek "köszönhetik" a britek, hogy nem tudják kitoloncolni az álmenekülteket
2018.03.10. 14:15
Az Európai Unióból érkezik a legtöbb migráns a britekhez. Legtöbbjükről kiderül, hogy nem is jogosultak a menekültstátuszra, ám kitoloncolni őket már nem egy sétagalopp – köszönhetően egy brüsszeli szabályozásnak.
A kérdéses jogszabály, amely megkeseríti a brit hatóságok életét, a Dublin III. rendelet. Ennek értelmében egy uniós tagállam kitoloncolhatja az elutasított menedékkérőket, ha már egy másik tagállamon áthaladtak.
A jogszabály azonban előírja: a migránsokat kizárólag abba a tagországba lehet visszaküldeni, ahol először léptek az unió területére. A probléma itt kezdődik, ugyanis az esetek döntő többségében lehetetlen megmondani, melyik volt az első uniós tagállam, ahova a migránsok érkeztek.
Lassan megy a kitoloncolás: a britek nem találnak egy csomó erőszakos bűnözőt
A brit hatóságok szem elől vesztettek erőszakolókat, rablókat és egyéb súlyos bűncselekményekkel vádolt bűnözőket, akiket már rég ki kellett volna toloncolniuk, hiszen nem kaptak menedékjogot a szigetországban.
Ennek köszönhető az, hogy a Nagy-Britanniában tartózkodó több ezer migránsból egyet sem vesz át Franciaország, pedig Calais-n keresztül rengetegen indulnak Nagy-Britannia felé.
Ez azt mutatja, hogy a dublini egyezmény gyakorlatilag haszontalanná vált az Egyesült Királyság számára. Komolyan el kell gondolkodnunk azon, hogy a jogszabály mennyire szolgálja a brit érdekeket.”
– nyilatkozta a Migration Watch UK kutatóintézet vezető munkatársa.