Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Kicsapta a biztosítékot, hogy a kínai államfõ élete végéig magához ragadná a hatalmat

Tóth Dalma

2018.02.26. 21:55

Kínában feloldanák azt a korlátozást, miszerint egy személy csak kétszer öt évig töltheti be az államfõi posztot. Ez azt jelentené, hogy Hszi Csin-ping élete végéig hatalmon maradhat.
PEKING, 21:55

Kínában feloldanák azt a korlátozást, miszerint egy személy csak kétszer öt évig töltheti be az államfői posztot. Ez azt jelentené, hogy Hszi Csin-ping élete végéig hatalmon maradhat.

A kínaiak a közösségi oldalakon adtak hangot elégedetlenségüknek.

Olyanok leszünk, mint Észak-Korea"

– írta egy felhasználó a Twitter kínai megfelelőjén, a Vejpón vasárnap este.

A szomszédunk példáját követjük"

– tette hozzá egy másik internetező is.

A kínai propagandagépezet azonban nem tűrte az "ellenséges" hangokat. A megjegyzéseket törölték, és az oldal keresőjében blokkolták "a hivatali idő korlátozása" kifejezést.

A Kínai Kommunista Párt (KKP) eltörölné az államfő hivatali idejére vonatkozó korlátozásokat. A jelenlegi államfő 2013 óta tölti be a posztot. A kínai parlament minden bizonnyal újabb öt évre megválasztaná márciusban, ehhez viszont szükség van a módosításra. Ha a jelképes szereppel rendelkező népkongresszus elfogadja a KKP terveit, akkor ez meg is valósulhat, és Hszi akár élete végéig államfő maradhat.

Ez a lépés, amely lehetővé tenné, hogy egyetlen személy jelentős politikai befolyást halmozzon fel, oda vezetne, hogy újra egy diktátor kerülne Kína élére – Hszi Csin-ping"

– figyelmeztetett Joshua Vong, a hongkongi demokraták egyik vezetője.

Szokatlan módon a belpolitikai eseményhez még a kínai külügyminisztérium is hozzászólt.

Lu Kang kínai külügyi szóvivő közölte, hogy az alkotmány módosítása a kínai népre tartozik. Felhívta a figyelmet arra is, hogy 1954-es elfogadása óta az alaptörvényt folyamatosan alakítgatták.

Remélem, hogy mindenki képes lesz elfogadni a teljes kínai nép akaratát"

– tette hozzá.

De ki is az a Hszi Csin-ping?

Hszi nagy népszerűségnek örvend Kínában. Fiatalkorában, 21 évesen lépett be a pártba. A hatalomhoz közel igazából 2007-ben került, ekkor lett tagja a politikai bizottság állandó bizottságának. A párt vezetését 2012 novemberében vette át, majd automatikusan az ország elnökének jelölték. Jelenleg ő a kommunista párt főtitkára, a párt "magva", az ország elnöke, a központi katonai bizottság elnöke.

Kiterjedt antikorrupciós kampányt folytat, egyes megfigyelők szerint megragadva az alkalmat párton belüli ellenfeleinek kiiktatására és saját embereinek vezető posztokba juttatására.

A masszív felépítésű, a nép körében "Hszi papának" nevezett Hszi Csin-pinget az őt körülvevő kultusz és a kezében összpontosuló hatalom miatt máris Maóval vetik össze.

A szuvenírboltokban az őt ábrázoló tányérok és kicsi mellszobrok megközelítik a Mao emlékét őrző tárgyak számát. A Peking erős emberével foglalkozó anyagok töltik ki az esti tv-híradó nagy részét: Hszi külföldi vezetőket fogad, beszédet mond lelkesen tapsoló káderek előtt, vidékre látogat. Ezek a jelenetek erős represszióval párosulnak minden hatalomellenes megnyilvánulással szemben, minden disszonáns hangot elfojtó drasztikus cenzúrával a "társadalmi stabilitás" nevében. Hszi Csin-ping uralja az újságok első oldalát, a propaganda úgy állítja be, mint a 19. századba visszanyúló másfél évszázados hanyatlás és megaláztatás után a "nagy újjászületésről" álmodó ország megnyugtató arcát.

Mindemellett kemény munkát folytat, hatalomba kerülése óta megerősítette a kommunista pártot, fejlesztette a hadsereget és felvette a küzdelmet a korrupcióval szemben, ugyanakkor folyamatosan dolgozik hatalma elmélyítésén.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére