Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A V4-ek mostantól még jobban védelmezik Európát

Forisek Ádám

2018.02.22. 20:58

A visegrádi országok védelmi együttmûködésének további erõsítésérõl írtak alá közös nyilatkozatot Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Magyarország képviselõi csütörtökön Budapesten az Országházban.

Budapesten a V4-ek parlamentjeinek védelmi bizottsági elnökei nyilatkoztak a védelmi együttműködés további erősítéséről – számol be az MTI. Németh Szilárd, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnöke hangsúlyozta: a V4-ek célja a régió biztonságának és stabilitásának erősítése, a béke és a jólét szolgálata kell, hogy legyen.

A V4-ek parlamentjei védelmi bizottságainak tanácskozásán az egyik legfontosabb téma a migráció, illetve az ahhoz való viszony volt. Németh Szilárd kiemelte: egyetértettek abban, hogy a migráció káros jelenség, s a jövőben sem engedik, hogy azt bárki törvényessé tegye. Megjegyezte azt is: Európában a migráció nemcsak biztonsági, hanem identitási, egzisztenciális, gazdasági és szociális veszélyekkel jár.

A migrációról szóló konferencia Németh Szilárd szerint azért is különösen fontos, mert az elmúlt időszakban világszerte különböző szervezetek, politikai, gazdasági erők, lobbiérdekek próbálják az ENSZ-en és az Európai Unión keresztül azt éreztetni, hogy a migráció pozitív dolog. Arra hivatkozva, hogy az megállíthatatlan, törvényessé tennék az illegális migrációt, s minden akadályt elhárítanának előle.

A konferencia záródokumentumának aláírása után a cseh képviselőház védelmi bizottságának alelnöke, Radovan Vich a közös dokumentumból azt emelte ki: támogatják a közös eljárással kapcsolatos javaslatokat. Ennek kapcsán támogatják a V4-es országok hadiiparban való együttműködését is. A cseh politikus is úgy értékelt: Európában az európai polgárokat fenyegető egyik legnagyobb veszélynek tekintik a migrációt, ennek nyomán javasolni fogják, hogy a Cseh Köztársaság biztonsági stratégiáját is változtassák meg.

A szlovák Anton Hrnko köszönetét fejezte ki Magyarországnak, hasznosnak értékelte a V4-ek védelmi bizottságainak közös tanácskozását. Elmondása szerint tárgyaltak további együttműködési lehetőségekről az európai biztonságpolitika területén. Egyúttal kiemelte: Szlovákia minden támogatást megad mindenhez, ami a megbékélést, a nyugalmat segíti, amely prosperitáshoz vezet, s amely hozzájárul ahhoz, hogy az országok polgárai nyugodtan élhessenek.

Lengyelország részéről Michal Jach is kiemelte: fontos, hogy nemcsak az országok elnökeinek szintjén, hanem a parlamenti bizottságok között is jó legyen a V4-es együttműködés. A lengyel politikus is azt mondta: a V4-ek megértik és hasonlóképpen értelmezik az európai biztonság kérdését. Mind a négy állam egyformán látja, hogy a közel-keleti és észak-afrikai migráció milyen veszélyeket hordoz magában. A többi országnak is meg kell mutatni, hogy a migráció és az ahhoz kapcsolódó terrorizmus milyen veszélyt jelent, s ezt a problémát meg kell oldani.

A lengyel politikus emellett külön köszönetét fejezte ki Magyarországnak, amiért a magyar Országgyűlés kedden határozatban szolidaritását fejezte ki Lengyelországgal, és felszólította a magyar kormányt: álljon ki Lengyelország mellett az unió 7. cikke szerinti eljárás során. Michal Jach ezt úgy értékelte: kiderült, hogy Lengyelország valós nehézségekben is számíthat Magyarországra. Ezt a közös együttműködést és fellépést a V4-eknek a jövőben máskor is meg kell majd mutatnia – szorgalmazta a lengyel politikus.

A találkozón zárt ajtók mögött plenáris vitákon a védelmi bizottsági képviselők mellett Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, Böröndi Gábor, a hadműveleti csoportfőnökség csoportfőnöke, honvéd vezérkarfőnök-helyettes és Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért felelős helyettes államtitkára is felszólalt. Az egyik panelvitán a V4-es együttműködés, a fegyveres erők szerepe a tömeges illegális migráció kezelésében, míg a másik panelvitán az Európai Unió közös biztonság- és védelempolitikáját és a védelmi iparban való európai együttműködés kérdéseit vitatták meg.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére