A macedónok húzhatják a rövidebbet a névvitában
2018.02.02. 23:20
Minél hamarabb rendezni kell a görög-macedón névvitát Matthew Nimetz, az ENSZ különmegbízottja szerint, aki a szkopjei sajtó információi szerint már át is adott egy, Macedónia lehetséges új elnevezéseit tartalmazó listát az Egyesült Nemzetek Szervezetének.
A Vesti.mk macedón hírportál csütörtöki beszámolója szerint Matthew Nimetz szerdán macedón vezető politikusokkal, közöttük Gjorge Ivanov államfővel tárgyalt arról, hogyan változtathatná meg Macedónia a nevét, hogy az elfogadható legyen Görögország számára. Az ENSZ különmegbízottja korábban Athénban is tárgyalt a kérdésről.
Sajtóinformációk szerint Matthew Nimetz tárgyalásai nem voltak sikertelenek, és már meg is született egy kompromisszumos megoldás, amely a hírek szerint mindkét félnek megfelel. Az új elnevezés a GornaMakedonia lenne. A szókapcsolat így magában eddig nem létezett, külön írva Felső-Macedóniát jelentene, de a feltételezett megállapodás szerint a nevet lefordíthatatlanná nyilvánítanák, azaz minden nyelven GornaMakedonia néven kellene hivatkozni a balkáni országra.
A Vesti.mk szerint a megállapodás nagyon hamar megszülethet, és már létezik is egy tervezet, amely azt is tartalmazza, milyen határidőn belül kell Macedóniának megváltoztatnia a nevét, az alkotmányát és a vonatkozó törvényeket. A sajtó szerint a dokumentumot március 20-áig aláírhatják a felek.
A görög külügyminiszter az ügyben nyilatkozott a Reutersnek, és reményét fejezte ki, hogy sikerül lezárni a lassan húsz éve tartó vitát.
Nagy Sándor, a makedón világhódító megmutatta, hogy át kell vágni a gordiuszi csomót. Bizonyos helyzetekben nekünk is ezt kell tennünk"
– fogalmazott Nikosz Kociasz.
Görögország és északi szomszédja megállapodtak abban, hogy az idén felgyorsítják a névvitával kapcsolatos tárgyalásaikat. A Reuters brit hírügynökség kérdésére, miszerint mi lesz, ha júniusig sem sikerül rendezni a kérdést, Kociasz határozottan kijelentette, hogy a vita rendeződni fog.
Meg akarjuk oldani a problémát, ez nemzetünk és a térség érdeke a stabilitás, a biztonság és a gazdasági növekedés végett"
– fogalmazott Kociasz hozzátéve, hogy Athén javaslattervezete reményei szerint még februárban elkészül.