A 2018-as téli olimpia miatt egy ideig kevesebb kutyát esznek majd Koreában
2018.02.02. 11:58
Február 9-én kezdődik a téli olimpia Dél-Koreában. A nagyszerű sportesemény rövid időre biztos, hogy ismételten ráfordítja majd a világ figyelmét az ázsiai világ - a nyugati civilizáció számára az egyik legelfogadhatatlanabbnak számító - kulturális és gasztronómiai sajátosságára: a kutyák élelmiszerként való felhasználására.
A Time nemrég felidézte, hogy a hamarosan kezdődő pjongcsangi téli olimpiai játékok előtt a Koreai Állatvédők Szövetsége a kutyák fogyasztásának betiltását követelte egy demonstráción.
A koreai Times beszámolója szerint az állatvédők az állatok iránti együttérzés nevében és Dél-Korea nemzetközi jó hírének megőrzése érdekében követelték a Koreában ősi hagyománynak számító kutyahúsfogyasztás teljes betiltását.
Szeretnénk véget vetni a koreai kutyahúsevés szokásának, mert a kutyák az ember legjobb barátai, és nem lenne szabad megenni őket"
– nyilatkozta a demonstráló Koreai Állatvédők Szövetségének szóvivője.
A kutyahús eladásáról és feldolgozásáról való tiltás nem lenne új keletű intézkedés, hiszen Dél-Korea eddig már több jelentősebb nemzetközi sportesemény idejére is életbe léptetett bizonyos ilyen jellegű tiltó intézkedéseket.
1984-ben Cson Duhvan dél-koreai vezető utasítására 1988-as szöuli nyári olimpia miatt ideiglenesen tilos volt eladni a kutyahúst. De ugyanilyen – ideiglenes – intézkedés lépett életbe a 2002-es FIFA-világbajnokság idején is.
A 2018-as koreai téli olimpiára való felkészülés jegyében Dél-Korea kormánya 2017 nyarán a Szöultól nem messze található Szongnamban bezáratta az ország legnagyobb kutyahúspiacát. Koreának ezen a kutyapiacán évente 80 000 kutyát adtak-vettek élve, illetve jelentős részben már valamilyen feldolgozott formában.
A koreai hírek szerint azonban a legnagyobb kutyapiac bezárása a dolgok jelenlegi állása szerint ismét csak ideiglenes lesz. Ahogy 1988 és 2012 után is tovább virágzott a kutyahús fogyasztása, úgy várhatóan ez 2018 után is így lesz, mivel a kutyák élelmiszerként való elfogyasztása nem tilos Dél-Koreában, ráadásul a kutyahúsból készülő ételeknek ősi és nagy hagyománya van az ázsiai országban.
A kutyáknak a húsukért való tenyésztése virágzó, de ugyanakkor szabályozatlan üzlet Dél-Koreában, ahol az állatállományra vonatkozó törvények leginkább csak abban a tekintetben szigorúak, hogy "emberséges" leölési eljárást követelnek meg.
A koreai sajtó becslései szerint évente 2 milliárd dollár értékű a dél-koreai kutyahús-kereskedelem és -feldolgozóipar forgalma.
A Koreai Statisztikai Információs Szolgálatnak a Korea Observer által idézett hivatalos adatai szerint több mint 100 000 gazdaságban 892 820 kutyát tartanak jelenleg étkezési célokra.
Azonban a nem hivatalos becslések szerint a húsuk miatt tartott kutyák száma ennél jóval nagyobb, többmilliós a valóságban.
A kutyák megölése és elfogyasztása miatt aggódók számára az jelenthet némi jó hírt, hogy a legtöbb dél-koreai nem rendszeresen fogyaszt kutyahúst. A kutyahús a tradicionális éttermek étlapjain szerepel főként, amely fogásokat a mai koreai fiatalok jóval kevésbé fogyasztják már, mint az idősebb korosztályok.
Egy 2015-ös koreai Gallup felmérés szerint a 20-as éveikben levő dél-koreai férfiaknak csak a 20 százaléka fogyaszt kutyahúst, szemben azzal, hogy az ötven év feletti korosztálynak viszont már az 50%-a eszik rendszeresen kutyahúst.