Merkelék nyárig még nem egyesítik a migráns családokat, csak utána
2018.02.01. 22:58
A szövetségi parlament meghosszabbította az oltalmazott menedékjogi státuszban lévő emberek családegyesítési jogának felfüggesztését.
A Bundestag az előterjesztést 376 igen szavazattal, 248 nem szavazat és 4 tartózkodás mellett fogadta el – írja az MTI.
A Kereszténydemokrata Unió (CDU), a Keresztényszociális Unió (CSU) és a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) koalíciós tárgyalásán kidolgozott megoldásról szóló törvény értelmében az oltalmazottak családegyesítési jogának 2016 elején elrendelt felfüggesztése 2018. július 31-ig érvényben marad.
A szavazás előtti vitában Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter, a CDU politikusa kiemelte: a 2013-ban kezdett nagykoalíció folytatására készülő pártok kompromisszuma egyaránt megfelel a humanitás és a haza iránti felelősség, az integráció és a korlátozás, valamint a "nagyvonalúság és a realizmus" követelményének.
A CDU/CSU pártszövetségtől jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) a családegyesítési jog teljes körű megszüntetését javasolta, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) az oltalmazottak családegyesítési jogának további két évre szóló felfüggesztését indítványozta, a Zöldek és az SPD-től balra álló Die Linke (Baloldal) pedig a családegyesítési jog kiterjesztését. A Bundestag nem fogadta el javaslataikat.
A havi ezerfős kontingens kiváltja az Olaszországból és Görögországból befogadott havi 500-500 fős menekültkontingenseket, amelyeket Németország az Európai Unió külső határán fekvő két társországra nehezedő terhek csökkentése céljából vett át.
Németországban nagyjából 250 ezer oltalmazott él. Oltalmazott státuszt az a menedékkérő kaphat, aki nem felel meg a menekült jogállás feltételeinek, de nem lehet visszaküldeni a hazájába, mert halálbüntetés, üldöztetés, embertelen bánásmód fenyegetné.