Applebaum már Csehországban is diktatúrát lát
2018.01.30. 12:38
Ahogy arról beszámoltunk, a múlt héten zajlott a csehországi elnökválasztás második fordulója, ahol két jelölt, az européer nézeteket valló Jirí Drahos és a bevándorlásellenes kiszólalásairól is híres Milos Zeman mérte össze az erejét. Az eredmény nagyon szoros volt kettejük között (csupán 175 ezer szavazat döntött), de végül Zeman a voksok 52 százalékát tudta megszerezni, így a következő években is ő lesz az államfő.
A liberálisok házi kedvence, Anne Applebaum legújabb cikkében ismét hozta a formáját, bár kivételesen most nem Magyarország és Lengyelország volt a célpont, hanem inkább Csehország „elemzésére” adta a fejét.
A cseh elnökválasztás eredménye többet elárul a nyugati demokrácia állapotáról, mint amit bevallanánk”
– írta Anne Applebaum a Washington Post hasábjain. A történész szerint bár Zeman nem a legjelentősebb politikus (hiszen az államfői tisztség Csehországban sok szempontból csupán reprezentatív), mégis aggodalommal tölti el a nyugatiakat, hogy egy olyan elnök határozza majd meg a következő években a cseh közhangulatot,
- aki felszólal a kényszerkvóták ellen,
- aki elítéli az illegális bevándorlást,
- aki kritizálja Brüsszelt
- és aki inkább orosz- és Kína-barát retorikát képvisel.
Applebaum mindezekből azt a következtetést vonja le, hogy fennáll annak veszélye, miszerint Prága is – követve a Budapest és Varsó által „kikövezett” utat – kifelé fog tartani a demokratikus táborból.
A történész szerint a Zeman-jelenség nem csupán egy posztkommunista probléma. Annál sokkal többről van szó, politikája ugyanis egy antiliberális értékrend előfutára lehet Csehországban is. A cseh média egy bizonyos fokig már amúgy is már a zemani úton jár, hiszen gőzerővel nyomatják a „menekültellenes” retorikát, és bizonyos kérdésekben kihangsúlyozzák az ország szuverenitását.
Applebaum sivalkodásában megjegyzi, hogy a cseh elnökválasztási kampány elemei kísértetiesen hasonlítanak Donald Trump 2016-os kampányára. Előkerült például a pedofília vádja (!) a riválissal szemben. De más egybeesések is vannak Zeman kampányában – például az olasz bevándorlásellenes Öt Csillag Mozgalommal, a Forza Italia vezetőjével, Silvio Berlusconival vagy épp az orosz elnökkel.
A szerző szerint a liberális demokrácia kulcsa az idehaza csak „függetlenobjektív” médiának nevezett jelenség. Mindez magyarra lefordítva nagyjából azt jelenti: ők majd jól megmondják, mik a tények, a többieknek pedig kuss van! Kit érdekelnek a választások, a népszavazások eredményei?
Applebaum szerint míg Kelet-Európában nincs ilyen, addig Németországnak vagy Franciaországnak épp az a szerencséje, hogy működik a „függetlenobjektív” média.