A szaúdiak megtalálták a megoldást a terrorizmus visszaszorítására?
2017.12.30. 09:28
Az egyik táborparancsnok szerint igen, azonban az eset hatalmas nemzetközi botrányt váltott ki.
Rijád a Mohammed bin Najef Tanácsadó és Gondozó Központba küldi a terrorgyanús személyeket. Bár az intézmény egy ötcsillagos üdülő benyomását kelti, szerintük valójában egy dzsihadisták társadalmi visszailleszkedését szolgáló létesítmény. A radikálisokat úszómedencével, füvesített területekkel és árnyékot nyújtó teraszokkal várják.
A létesítményt bírálók közül sokan úgy gondolják, hogy az egész nem más, mint a terrorizmusért járó jutalom. A létesítmény igazgatója ugyanakkor azt vallja, sikeres receptet találtak a vallási szélsőségek elleni küzdelemben.
A célunk az, hogy helyreigazítsuk gondolataikat, tévképzeteiket az iszlámról, amelytől eltértek. A bennlakóknak azt az érzetet akarjuk nyújtani, hogy ők is normális emberek, akiknek esélyük van visszatérni a társadalomba. Az alapgondolat az, hogy a meggyőződéseket nem lehet kényszerrel, csak más meggyőződésekkel megváltoztatni"
– fogalmazott Jahja Abu Maghajed, a központ igazgatója.
A Mohammed bin Najef Tanácsadó és Gondozó Központ pszichológusa, Ali al-Afnan a programot végigjárt egyik résztvevő telefonhívását követően elmondta: a férfi, akivel beszélt, egykor Afganisztánba ment, hogy a tálibok oldalán harcolhasson. Mára családapa, és vissza akar térni az egyetemre tanulni.
A fehér ruhákba öltözött fegyencek – akik többnyire olyan radikális csoportok tagjai, mint az Iszlám Állam, az al-Kaida vagy az afganisztáni tálibok – olyan alacsony épületekben laknak, amelyek alapberendezéséhez nagy képernyős televíziók és óriáságyak tartoznak.
Mindez ápolt füves területtel és pálmafákkal teli környezetben. A raboknak edzőtermük és uszodájuk is van, ezen felül külön lakások állnak rendelkezésükre, ahol feleségeiket fogadhatják. Mindegyik fegyenccel pap foglalkozik, valamint kezelőorvost is biztosítanak.
Aki három hónapot követően sem mutatja jelét annak, hogy jó útra tért, annak rendes büntetőeljárás keretében kell számot adnia"
– hangsúlyozta Abu Maghajed.
A szunnita iszlám vahabita irányzatát követő Szaúd-Arábia már hosszú ideje bírálatok kereszttüzében áll, amiért a radikális eszmeiséget terjeszti, megteremtve ezzel az olyan szélsőséges csoportok ideológiai alapjait, mint az al-Kaida.
Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös korábban harcot hirdetett a vallási szélsőségekkel szemben, és a mérsékelt iszlámhoz való visszatérést tűzte zászlajára. A radikalizmus elleni küzdelemben a Mohammed bin Najef Tanácsadó és Gondozó Központ kiemelt szerepet játszik. 2004 óta a központ saját adatai szerint több mint 3300, terrorbűncselekmények miatt elítélt férfit kezelt.