Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

A szaúdiak megtalálták a megoldást a terrorizmus visszaszorítására?

Bokor Gábor

2017.12.30. 09:28

Az egyik táborparancsnok szerint igen, azonban az eset hatalmas nemzetközi botrányt váltott ki.
RIJÁD, 09:28

Az egyik táborparancsnok szerint igen, azonban az eset hatalmas nemzetközi botrányt váltott ki.

Rijád a Mohammed bin Najef Tanácsadó és Gondozó Központba küldi a terrorgyanús személyeket. Bár az intézmény egy ötcsillagos üdülő benyomását kelti, szerintük valójában egy dzsihadisták társadalmi visszailleszkedését szolgáló létesítmény. A radikálisokat úszómedencével, füvesített területekkel és árnyékot nyújtó teraszokkal várják.

A létesítményt bírálók közül sokan úgy gondolják, hogy az egész nem más, mint a terrorizmusért járó jutalom. A létesítmény igazgatója ugyanakkor azt vallja, sikeres receptet találtak a vallási szélsőségek elleni küzdelemben.

A célunk az, hogy helyreigazítsuk gondolataikat, tévképzeteiket az iszlámról, amelytől eltértek. A bennlakóknak azt az érzetet akarjuk nyújtani, hogy ők is normális emberek, akiknek esélyük van visszatérni a társadalomba. Az alapgondolat az, hogy a meggyőződéseket nem lehet kényszerrel, csak más meggyőződésekkel megváltoztatni"

– fogalmazott Jahja Abu Maghajed, a központ igazgatója.

A Mohammed bin Najef Tanácsadó és Gondozó Központ pszichológusa, Ali al-Afnan a programot végigjárt egyik résztvevő telefonhívását követően elmondta: a férfi, akivel beszélt, egykor Afganisztánba ment, hogy a tálibok oldalán harcolhasson. Mára családapa, és vissza akar térni az egyetemre tanulni.

Beszámolók szerint az egész létesítmény egyfajta keverék a börtön és a szabad kijárás között.

A fehér ruhákba öltözött fegyencek – akik többnyire olyan radikális csoportok tagjai, mint az Iszlám Állam, az al-Kaida vagy az afganisztáni tálibok – olyan alacsony épületekben laknak, amelyek alapberendezéséhez nagy képernyős televíziók és óriáságyak tartoznak.

Mindez ápolt füves területtel és pálmafákkal teli környezetben. A raboknak edzőtermük és uszodájuk is van, ezen felül külön lakások állnak rendelkezésükre, ahol feleségeiket fogadhatják. Mindegyik fegyenccel pap foglalkozik, valamint kezelőorvost is biztosítanak.

A bennlakókat mindenekelőtt házasságra és gyermekvállalásra bátorítják a terápián. Az elképzelés szerint a család a legjobb ellenszere annak, hogy valaki ismét fegyvert ragadjon.

Aki három hónapot követően sem mutatja jelét annak, hogy jó útra tért, annak rendes büntetőeljárás keretében kell számot adnia"

– hangsúlyozta Abu Maghajed.

A szunnita iszlám vahabita irányzatát követő Szaúd-Arábia már hosszú ideje bírálatok kereszttüzében áll, amiért a radikális eszmeiséget terjeszti, megteremtve ezzel az olyan szélsőséges csoportok ideológiai alapjait, mint az al-Kaida.

Ugyanakkor Szaúd-Arábia saját maga is dzsihadisták célpontjává vált, akik már több merényletet is elkövettek a vahabita királyságban.

Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökös korábban harcot hirdetett a vallási szélsőségekkel szemben, és a mérsékelt iszlámhoz való visszatérést tűzte zászlajára. A radikalizmus elleni küzdelemben a Mohammed bin Najef Tanácsadó és Gondozó Központ kiemelt szerepet játszik. 2004 óta a központ saját adatai szerint több mint 3300, terrorbűncselekmények miatt elítélt férfit kezelt.

Az adatok szerint 86 százalékos a sikeres kezelések aránya.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére