A legtöbb román szülõ még mindig veri a gyerekét
2017.12.21. 21:08
Ahogy a brit tudósok mondanák: "nem léptek feljebb a civilizációs lépcsőn".
A World Vision Romania legfrissebb kutatásának eredményét a Maszol hozta nyilvánosságra csütörtökön. A tanulmányból kiderült, több oka is van annak, hogy a román szülők több mint kilencven (!) százaléka még mindig üti a gyerekét. A legtöbbjük szerint "egy kis verés nem árt a csemetéiknek", a másik érvelés pedig úgy szól, hogy egy-két pofon a gyermek érdekeit szolgálja, sokak pedig meg vannak győződve arról, hogy ez a leghatékonyabb büntetés.
Vannak, akik vallásos okokra hivatkoznak, és ismét mások azzal érvelnek, hogy ez bevett szokás, világszerte így nevelik a gyermekeket"
– áll a jelentésben.
A kutatásban megkérdezettek kilenc (!) százaléka mondta azt, hogy ő bizony nem ütné meg soha a saját gyerekét.
Ez nem egy megbízható adat, a szülők 82 százaléka el is ismerte, hogy nem szívesen teregetik ki a szennyest"
– fogalmazott Daniela Buzducea, a World Vision Romania országos igazgatója.
A tanulmány rámutatott, hogy ilyen román szülőtípusok vannak:
- aki szerint a verés segít a gyermek nevelésében
- aki ugyanúgy veri a kölköt, de azt már nem szeretné, ha kitudódna
- akik egyszerűen minden konkrét ok nélkül verik el gyermeküket
- akik szerint mindenki ezzel a módszerrel él, ezért ők is
- és végül azok, akik bár megverik a gyereket, de utána megbánják.
A legtöbb gyereknevelő szerint csak akkor lehet verésről beszélni, ha az ütések nyomán sebhelyek, hegek maradnak a gyermek testén, 50 százalékának pedig meggyőződése, hogy az elfenekelés esetében nem lehet gyermekverésről beszélni.
A romániai szülők több mint fele véli úgy, hogy a gyermekek testi fenyítéssel való nevelése a súlyos szegénység és az oktatás-nevelés minősége mellett az ország harmadik legnagyobb problémáját képezi"
– írja a jelentés.
Komoly egészségügyi problémák is kialakulhatnak a rendszeres verések következtében, többek között szív- és érrendszeri megbetegedések, májbaj, asztma, elhízás, cukorbaj, rák, depresszió, viselkedési zavarok és magas vérnyomás. A vert gyerekek között sokkal magasabb az öngyilkosok aránya is, keleti szomszédunknál például 100 ezer 15 és 19 év közötti, öngyilkosságot megkísérlő fiatal esetében 6,3 haláleset következik be, szemben a 4,6-es európai átlaggal.