A kárpátaljai magyarság nem hajlandó engedni álláspontjából
2017.12.16. 18:55
Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) elnöke a szervezet XXVI. közgyűlésén beszélt az ukrán oktatási törvényről szombaton.
Ragaszkodunk ahhoz, hogy Kárpátalján megmaradjanak a magyar tannyelvű oktatási intézmények az oktatás minden szintjén"
– idézi az elnök szavait az MTI.
A szeptember 5-én elfogadott új ukrán oktatási törvénynek az oktatás nyelvét szabályozó, a kisebbségi jogokat erősen szűkítő (és nagyjából az összes szomszédos ország felháborodását kiváltó) 7. cikkelyének módosítása ellen kibontakozott küzdelmet értékelve köszönetet mondott a kárpátaljai magyar pedagógustársadalomnak, a történelmi egyházaknak és az érdekvédelmi szervezeteknek.
A szakember azt mondta, hogy három éve provokatív hangulatkeltés folyik a kárpátaljai magyar közösség ellen a központi ukrán médiában. Úgy vélte, a magyar nemzeti jelképek, emlékművek rendszeressé vált meggyalázása, az Ungváron és Beregszászon tartott megfélemlítő nacionalista menetelések nem véletlen akciók, hanem szervezett provokációk, amelyekkel valakik egymás ellen akarják uszítani a békében élő kárpátaljai nemzetiségeket.
A több mint 2700 tagot számláló KMPSZ elnöke köszönetet mondott a magyar kormánynak a kárpátaljai magyarság melletti határozott kiállásért, valamint az oktatási intézményeknek nyújtott támogatásért.
Orosz Ildikó hangsúlyozta, hogy a kárpátaljai magyarság csak a demokrácia eszközeivel harcol jogaiért, amit jól mutat, hogy az oktatási törvénnyel kapcsolatban több mint száz beadványt és levelet intézett az ukrán állami szervekhez és nemzetközi intézményekhez. Követelésünk jogos voltát igazolja, hogy a Velencei Bizottság véleménye az ukrán oktatási törvényről szokatlanul kemény volt.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke, az ukrán parlament képviselője azt emelte ki, hogy az új oktatási törvénnyel a törvényhozóknak nem az ukrán nyelv oktatásának fejlesztése volt a célja, hanem a nemzetiségi nyelveken folyó oktatás felszámolása.
Ezzel a törekvéssel leghatározottabban a kárpátaljai magyarság szállt szembe – tette hozzá. Hasonlóan Orosz Ildikóhoz, ő is megköszönte a magyar kormánynak, hogy az oktatási törvény kérdését európai szintre emelte. A politikus jelezte, hogy az ukrán álláspont ennek is köszönhetően valamelyest enyhült, de áttörés a kérdésben sajnos nem történt. Leszögezte ugyanakkor, hogy a kárpátaljai magyarság és szervezetei nem fognak engedni az álláspontjukból.