Bizonyítható, hogy földön kívüli eredetû lehet bolygónkon az élet?
2017.12.13. 13:58
A Journal of Chemical Physics című folyóiratban megjelent új tanulmány szerint lehetséges, hogy az őskorban űrből érkezhetett az élet a Földre.
Ezt az elméletet egy kanadai tudományos vizsgálat kísérletei támasztják alá. A Sherbrooke Egyetem kutatói egy olyan szimulált térbeli környezetet hoztak létre, amelyben metánt és oxigént tartalmazó vékony vízelvezetőket elektronsugarakkal sugároztak be – hasonlóan az űrben lévő tárgyakhoz.
A folyamat során egy olyan kémiai reakció ment végbe, amely eredményeként kis mennyiségű szerves vegyi anyag jött létre, csakúgy mint az űrbéli jeges környezetben.
A kanadai tudósok a kísérletüket az űrrel – a hideg hőmérsékletben és a vákuum tekintetében is – teljesen azonos körülmények között végezték el, olyan jég formájában vizet is tartalmazó környezetet teremtve, mint ami a világűrben, az aszteroidákon, az üstökösökön és holdakon található.
Az űrbéli körülmények között végbement kémiai reakciók során létrejött új molekulák közé tartozik az etanol, az ecetsav, az acetilének, a formaldehid és az etán, amelyek közül több is kulcsfontosságú molekuláris építőeleme a korai élőlényeknek, a mikroorganizmusoknak.
A tudomány mai állása szerint az élet első formái a Földön nagyjából 4 milliárd évvel ezelőtt jelentek meg, és olyan molekuláris elemekből keletkeztek, mint amelyekről most az derült ki, hogy űrbéli körülmények (hideg és vákuum) között is létrejöhetnek.
Ez alapján a kutatók úgy gondolják: egyáltalán nem megalapozatlan azt állítani, a földi élet eredete földön kívüli is lehet.