Miért kellett úgy kiakadni Jeruzsálemen?
2017.12.08. 13:58
Donald Trump csak állta a szavát, és hozta azt, amit várni lehetett tőle, mégis óriási vihart kavart a döntése.
Ismert tény, hogy szerdán Donald Trump elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosaként. Ez természetesen hatalmas felbolydulást okozott a hazai és nemzetközi sajtóban, de jobban belegondolva a helyzetbe, teljesen érthetetlen, hogy miért. Mi volt ebben a meglepő?
Trump már a kampány során megígérte, hogy el fogja ismerni Jeruzsálemet a zsidó állam fővárosaként. Akkor kellett volna meglepődni, felháborodni, elemezni, nem most.
Emellett komoly előzményei is voltak ennek a döntésnek. Az 1967-es hatnapos háborúban Izrael más területek mellett elfoglalta Kelet-Jeruzsálemet is, azóta pedig az egész települést tartja fővárosának, és intézményei – például a minisztériumok és a kneszet – is itt vannak. A nemzetközi közösség viszont ENSZ-határozat híján ezt nem ismeri el.
Az Egyesült Államok Kongresszusa 1995-ben megszavazott egy Jerusalem Embassy Act nevű határozatot, ez viszont azóta nem lépett életbe. A határozat előírja az amerikai nagykövetség költözését, illetve elkülöníti az új képviselet kialakításához szükséges forrásokat.
A határozatot 22 éven át minden elnök felfüggesztette, arra hivatkozva, hogy a törvényhozás egy elnöki jogkörbe tartozó ügyben – egy idegen állam szuverenitásának elismerése – hozott döntést. A valódi ok inkább az lehetett, hogy elkerüljék a várható felháborodást. Trump döntése valóban erős reakciókat váltott ki a Közel-Keleten.
A Breitbart összegyűjtött 15 hisztérikus reakciót, ezek közül a legfontosabb talán a Hamász vezetőjének, Iszmáil Haníjének a megszólása. Ahogy azt mi is megírtuk, a Hamász intifádát hirdetett.