Simicska seggét nyalja a brüsszeli elit ikonikus lapja
2017.12.07. 16:28
A Politico című lap szerint a kivénhedt milliárdos, Vona Gábor gazdija, Simicska Lajos – a belga fogtündér, Guy Verhofstadt mellett – az egyik legmeghatározóbb ember ma Európában. A plakátfirkálgatással foglalatoskodó oligarchát a kormányfő "rémálmának" titulálja a lap.
Bár Magyarországon kívül senki sem ismeri a nevét, a 28-as listára azért kerülhetett fel mégis, mert a médiabirodalmának tulajdonosaként és a "szélsőjobboldalinak" (sic!) titulált Jobbik egyik legfőbb támogatójaként nagy befolyása lehet a jövő tavasszal esedékes választásokra. Sőt, a lap azt is írja, hogy ha Orbán nyer jövőre, akkor Simicskának el kell döntenie: harcol-e a kormány ellen, vagy eladja médiabirodalmát. Ha az utóbbi lehetőséget választja, akkor Magyarország legjelentősebb kormánykritikus (Hol van itt a függetlenség hőn áhított ideája?) médiája szűnhet meg. Tehát ha Simicska milliárdjai nem hozzák a várt eredményt – természetesen Orbán bukását –, akkor odavész Magyarország.
Érdemes azonban hozzátenni, hogy nem ez az első cikk idén, amikor a Politico szerelembe esik a milliárdossal. Az a bizodalom, hogy Simicska véget vethet a "magyarországi autokráciának", már júliusban fellebbent – mondván súlyos harc várható a kormány és az oligarcha között, amiben mindkét fél megütheti a bokáját.
Tavaly az emberek spórolt pénzével játszadozó tőzsdespekuláns és szintén milliárdos Soros György volt a demokrácia megmentője. A Politico akkor azt írta: 2017-ben Magyarországról Soros fogja meghatározni az európai politikát. Mint írták, 2017-ben nélkülözhetetlen lesz a liberalizmus jelképének számító, a nemzetállamiság kérlelhetetlen ellenfeleként ismert Soros harcba hívása, mert az európai liberalizmus a gonosz nacionalizmus ostromának van kitéve.
Két évvel ezelőtt pedig – amikor először rakta össze a 28-as listát a lap – épp Orbán Viktor vitte a prímet, a magyar kormányfő ugyanis az első helyen szerepelt az összeállításban.
Mint akkor írták, Orbán Viktor sikeresen ment neki a "nyitott határoknak", mivel a migrációs válságot a határok lezárásával zárta rövidre. A magyar kormányfő egyhamar a jobboldal vezéralakjává vált az unióban, sőt a bevándorlásellenes álláspontot képviselő országok is előszeretettel figyelték a politikáját, ami szinte norma lett az európai közösségen belül.