Merkelisztán végveszélyben: betilthatják a dönert
2017.11.30. 15:28
Végveszélybe kerülhet egy tervezett uniós szabály miatt a Nyugat-Berlinben és Németország-szerte sok helyen kapható török gyorsétel, a döner. Az a baj a dönerrel, hogy foszfáttal szennyeződik a készítése során.
A Bild beszámolója szerint az Európai Parlament (EP) környezetvédelmi bizottsága a Zöldek és a szocialisták nyomására kezdeményezte, hogy egészségügyi kockázatok miatt tiltsák meg a foszfát használatát a dönerhús gyártása során. Amennyiben az EP elfogadja a bizottság álláspontját, az egész ágazatot végveszélybe sodró döntés születhet decemberben.
Betiltásával összeomlana a dönerhúsgyártás"
– mondta a Bildnek Renate Sommer, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) egyik EP-képviselője.
Az egészségpolitikára szakosodott képviselő pánikkeltéssel vádolta a Zöldeket és a szocialistákat, és rámutatott, hogy az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) adatai alapján a foszfátbevitel napi 4200 milligrammig veszélytelen, egy adag dönerhús pedig mindössze 134 milligramm foszfátot tartalmaz.
A politikus kiemelte, hogy:
Az uniós állampolgárok a dönerfogyasztás révén egy év alatt legfeljebb annyi foszfátot visznek be szervezetükbe, mint amennyit másfél liter kóla elfogyasztásával."
A Bild hozzátette, hogy az EP más húskészítmények esetében 2014 óta engedélyezi a foszfát használatát, ami az jelenti, hogy az uniós parlament "diszkriminálja a dönert".
A Magyarországon döner kebabként is ismert szendvicsre egész iparág épült, amely a törökök – illetve a török bevándorlók – ellenőrzése alatt áll. A dönerrel foglalkozó európai török cégeknek külön érdekképviseletük is van, a berlini székhelyű ATDID.