Elkezdõdött az azonos nemûek házasságáról szóló vita az ausztrál parlamentben
2017.11.16. 11:58
Miután az ausztrál statisztikai hivatal felméréséből kiderült, hogy a lakosság közel kétharmada támogatja az azonos neműek közötti házasság legalizálását, egy homoszexuális szenátor már munkához is látott, és vitát nyitott az ehhez szükséges törvényről.
A közvélemény-kutatásban a válaszra jogosultak háromnegyede vett részt, azaz közel 13 millió ember válaszolt a kérdésre. A válaszadók 61 százaléka támogatta az egyneműek házasságát, és csak 38 százalékuk ellenezte. Az eredmény nem kötelezi a kormányt semmire sem, de korábban megígérték, hogy ha a szavazók támogatják az egyneműek házasságát, akkor beterjesztenek erről egy törvénytervezetet a parlament elé.
Dean Smith olyan törvénytervezetet nyújtott be, ami leszűkíti azok körét, akik jogilag elutasíthatják az azonos neműek házasságát – írja a DW. Ez esetben erre csak a templomoknak, vallási vezetőknek lenne jogosultságuk.
Soha sem gondoltam volna, hogy eljön az a nap, amikor a párkapcsolatomat az országom olyan jelentőségteljesnek és értékesnek ítéli meg, mint más párkapcsolatot."
– közölte Dean Smith homoszexuális szenátor, a liberális párt tagja az igen szavazatok győzelmét követően.
A törvénytervezetet egyébként a többi párt is támogatja, persze akadnak azért Ausztráliában is olyan képviselők, akik ellenzik. Ezért Dean külön felhívta a figyelmet ezekre a személyekre, hogy ne akadékoskodjanak az azonos neműek házassága miatt, mert úgysem fognak sikerrel járni.
Tisztázzuk: az olyan módosításokat, amelyek más problémák megoldására törekednek, vagy amelyekkel azt akarják elérni, hogy megtagadják a meleg és leszbikus ausztráloktól azokat a jogaikat, kötelezettségeiket és privilégiumaikat, amiket eddig megkaptak, határozottan elutasítjuk."
– figyelmeztetett.
James Paterson, a Liberális Párt egy másik képviselője viszont kiszélesítené azok listáját, akik vallási vagy lelkiismereti okokból megtagadhatják a szolgáltatásaikat, ha azonos neműek házasságáról van szó. Ez azt jelentené, hogy nemcsak a templomok mondhatnának nemet a melegeknek, hanem például a virágárusok és a tortakészítők is. Egyesek szerint viszont Paterson törvényjavaslata gyengíteni Ausztrália diszkriminációellenes törvényét. A szexuális orientáció alapján történő diszkrimináció a vallási intézeteken kívül illegális Ausztráliában.
Az idén Németországban is legális lett a melegházasság, miután a parlament júniusban megszavazta. Sőt az első meleg pár a törvény életbelépését követően azonnal össze is házasodott. Elsőként az 59 éves Karl Kreile és a 60 éves Bode Mende házasodott össze, az esküvőt Berlinben tartották.