Letartóztatták a katalán kormány nyolc tagját
2017.11.03. 07:28
A spanyol központi bíróság csütörtökön Madridban előzetes letartóztatásba helyezte a leváltott katalán kormány nyolc volt tagját, az ügy óriási felháborodást váltott ki.
Carmen Lamela bíró a korábbi kormánytagok őrizetbe vételéről hozott döntést azzal indokolta, hogy fennáll a szökés, a bűnismétlés és a bizonyítékok megsemmisítésének veszélye.
Lamela bíró egy kilencedik kormánytag, Santi Vila esetében 50 ezer euró (15,5 millió forint) óvadékot állapított meg, amelynek ellenében szabadlábon védekezhet. Ügyvédje, Pau Molins az épületből távozóban a sajtónak elmondta: addig, amíg ügyfele ezt a pénzt nem fizeti ki, amire ezen a napon már nincs lehetőség, neki is börtönbe kell vonulnia. Õ volt az egyetlen a katalán politikusok közül, aki a délelőtti tárgyaláson hajlandó volt válaszolni az ügyészek és a bíró kérdéseire is, a többiek kizárólag védőügyvédeik által feltett kérdésekre feleltek.
Jaume Alonso Cuevillas ügyvéd, aki több kormánytagot is képvisel, a tárgyalást követően Twitter-oldalára azt írta ki: "szomorú nap a demokrácia számára". A sajtónak nyilatkozva pedig hangsúlyozta: szerinte a vádhatóság által felsorolt bűncselekmények nem állnak meg. Kifogásolta többek között, hogy az idézéseket kevesebb mint 24 órája kapták meg, mégis megjelentek, annak ellenére, hogy a védelemnek nem állt rendelkezésére elég idő a felkészülésére.
Nem jelent meg viszont a bíróságon Carles Puigdemont leváltott elnök és kormányának négy másik tagja sem, akik mind Brüsszelben tartózkodnak. Közülük hárman kezdeményezték a bírónál, hogy videokonferencián tehessenek vallomást, ám kérésüket Carmen Lamela bíró elutasította.
A letartóztatásokról szóló döntés ellen tüntetés kezdődött több katalán városban. Barcelonában a parlament épületénél gyűlt össze nagy tömeg, amely a "politikai foglyok szabadon bocsátását" követeli.
Katalónia legitim kormányát bebörtönözték az elveikért és amiért hű maradt a parlament által elfogadott megbízatásához"
– írta a Twitter-oldalán a bírósági döntést követően Carles Puigdemont.
A bebörtönzöttek szabadon engedésére szólított fel rendkívüli sajtótájékoztatóján Barcelona polgármestere, Ada Colau is, aki aránytalannak nevezte a bírói döntést, amit egyúttal támadásnak tart a katalán intézmények és az állam demokratikus alapelvei ellen.
A feloszlatott katalán parlament elnökségi tagjainak meghallgatását elnapolta a spanyol legfelsőbb bíróság. Pablo Llarena bíró egy hét múlva, jövő hét csütörtökre idézte be újra a hat katalán politikust, hogy vallomást tegyenek. A halasztást a védőügyvédek kezdeményezték arra hivatkozva, hogy az idézést kevesebb mint 24 órával a tárgyalás előtt kapták meg, amely nem volt elegendő az ügy tanulmányozására és a felkészülésre.
(MTI)