Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Letartóztatták a katalán kormány nyolc tagját

Forisek Ádám

2017.11.03. 07:28

A spanyol központi bíróság csütörtökön Madridban elõzetes letartóztatásba helyezte a leváltott katalán kormány nyolc volt tagját, az ügy óriási felháborodást váltott ki.
MADRID, 7:28

A spanyol központi bíróság csütörtökön Madridban előzetes letartóztatásba helyezte a leváltott katalán kormány nyolc volt tagját, az ügy óriási felháborodást váltott ki.

Carmen Lamela bíró a korábbi kormánytagok őrizetbe vételéről hozott döntést azzal indokolta, hogy fennáll a szökés, a bűnismétlés és a bizonyítékok megsemmisítésének veszélye.

A bírósági tárgyalásról egyenesen öt különböző börtönbe szállították a katalán politikusokat: Oriol Junqueras volt elnök-helyettest, továbbá Jordi Turull, Josep Rull, Meritxell Borras, Joaquin Forn, Raül Romeva, Carles Mundó, Dolors Bassa volt tanácsosokat.

Lamela bíró egy kilencedik kormánytag, Santi Vila esetében 50 ezer euró (15,5 millió forint) óvadékot állapított meg, amelynek ellenében szabadlábon védekezhet. Ügyvédje, Pau Molins az épületből távozóban a sajtónak elmondta: addig, amíg ügyfele ezt a pénzt nem fizeti ki, amire ezen a napon már nincs lehetőség, neki is börtönbe kell vonulnia. Õ volt az egyetlen a katalán politikusok közül, aki a délelőtti tárgyaláson hajlandó volt válaszolni az ügyészek és a bíró kérdéseire is, a többiek kizárólag védőügyvédeik által feltett kérdésekre feleltek.



Jaume Alonso Cuevillas ügyvéd, aki több kormánytagot is képvisel, a tárgyalást követően Twitter-oldalára azt írta ki: "szomorú nap a demokrácia számára". A sajtónak nyilatkozva pedig hangsúlyozta: szerinte a vádhatóság által felsorolt bűncselekmények nem állnak meg. Kifogásolta többek között, hogy az idézéseket kevesebb mint 24 órája kapták meg, mégis megjelentek, annak ellenére, hogy a védelemnek nem állt rendelkezésére elég idő a felkészülésére.

Nem jelent meg viszont a bíróságon Carles Puigdemont leváltott elnök és kormányának négy másik tagja sem, akik mind Brüsszelben tartózkodnak. Közülük hárman kezdeményezték a bírónál, hogy videokonferencián tehessenek vallomást, ám kérésüket Carmen Lamela bíró elutasította.

A bíróság jelenleg még tanulmányozza, hogy az ügyészség kérésének helyt adva kezdeményezi-e európai elfogatóparancs kiadását ellenük. Erről várhatóan pénteken születik döntés.

A letartóztatásokról szóló döntés ellen tüntetés kezdődött több katalán városban. Barcelonában a parlament épületénél gyűlt össze nagy tömeg, amely a "politikai foglyok szabadon bocsátását" követeli.

Katalónia legitim kormányát bebörtönözték az elveikért és amiért hű maradt a parlament által elfogadott megbízatásához"

– írta a Twitter-oldalán a bírósági döntést követően Carles Puigdemont. 



A bebörtönzöttek szabadon engedésére szólított fel rendkívüli sajtótájékoztatóján Barcelona polgármestere, Ada Colau is, aki aránytalannak nevezte a bírói döntést, amit egyúttal támadásnak tart a katalán intézmények és az állam demokratikus alapelvei ellen.

A feloszlatott katalán parlament elnökségi tagjainak meghallgatását elnapolta a spanyol legfelsőbb bíróság. Pablo Llarena bíró egy hét múlva, jövő hét csütörtökre idézte be újra a hat katalán politikust, hogy vallomást tegyenek. A halasztást a védőügyvédek kezdeményezték arra hivatkozva, hogy az idézést kevesebb mint 24 órával a tárgyalás előtt kapták meg, amely nem volt elegendő az ügy tanulmányozására és a felkészülésre.

(MTI)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére