Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Az LMP pár sértõdött ballibbel próbálja megtorpedózni az "évszázad üzletét"

Horváth József György

2017.11.03. 12:58

Aggódnak a liberálisok Debrecenben is. Mondjuk kevés sikerrel. Nemrégiben közös nyilatkozatot tett közzé a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának huszonegy professzora, melyben azt írják, aggódnak egyetemük jövõje miatt. A Demokrata utánajárt a hisztériának, és érdekes módon Szél Bernadettre, Gémesi Györgyre és egy sértett volt rektorra találtak az ügy hátterében.

Október 23-án Szél Bernadett Debrecenbe utazott, hogy megemlékezésnek álcázva a dolgot a kormány ellen uszítson. Paneljeire csak páran voltak kíváncsiak, de az időzítés és a helyszín persze nem volt véletlen. A Demokrata értesülései szerint LMP miniszterelnök-jelöltje azért választotta a debreceni Egyetem teret, és azért ostorozta hosszan Szilvássy Zoltán rektort, a magyar kormányt és Oroszországot, "mert társtettese egy mára kiépült átfogó politikai tervnek, amely többek között az évszázad üzletét, az egyetem Roszatommal kötött megállapodását is megtorpedózná" – írja a konzervatív lap.

A Demokrata az ügy kezdőpontján sértett embereket talált: volt rektorokat, egyetemi tanszékvezetőket, tanárokat, akik mindig is számbeli kisebbségben voltak, de képesek azt a látszatot kelteni, mintha ők volnának a többség (a leadben említett nyilatkozatot is huszonegy professzor írta alá a háromszázból).

"Ennek a hangos kisebbségnek mindenekelőtt Szilvássy Zoltán rektorral van baja. Szilvássyt 2013-ban a módosított felsőoktatási törvény alapján törvényesen nevezték ki rektornak. Bár riválisai mindmáig csalásról beszélnek, érvelésük gyenge lábon áll, mi több, tudatos elferdítése az igazságnak, Szilvássy kinevezése minden tekintetben jogszerű és igazságos volt" –  írja átfogó cikkében a Demokrata.

Szilvássy kinevezése előtt káosz uralkodott az egyetem pénzügyeiben. Szervezetlenség, észszerűtlen gazdálkodás jellemezte az intézményt, a támogatások nagy része pedig általában elfolyt, hatalmas pénzösszegek tűntek el a süllyesztőben.

A 2014 előtti rektorok szinte kivétel nélkül a balliberális oldalhoz húztak, és különösebben nem is csináltak ebből titkot. Akkoriban senki nem problémázott a párhuzamosan betöltött funkciókon, amelyek mára megszűntek. Nagy János például az MNV Zrt. elnöke volt a Gyurcsány-kormány idején. Bazsa György nemhogy balra tekintgetett, de az MSZP színeiben országgyűlési mandátumhoz is jutott. Fésüs László idején pedig a Political Capitallel szerződött le az egyetem, sok tízmillió forintos tanácsadásra.

A mostani huszonegy aláíró között is jócskán akadnak az egykori pártállamhoz és a mai baloldalhoz kötődő személyek"

– írja a Demokrata.

Aztán Balog Zoltán kinevezte Szilvássy Zoltánt rektornak és a Debreceni Egyetem minden téren látványosan előrelépett. 2014 után a több milliárdos belső mínuszból pluszba fordultak át, nőttek a saját bevételek, csökkentek a fajlagos kiadások, észszerűsödött és átlátható lett a gazdálkodás. Megszüntették a 2000-es egyetemi integráció ellenére továbbra is önálló orvosi, agrár- és tudományegyetemi centrumokat, egyesítették a gazdaságtudományi karokat, az egyetemi klinikákat és a debreceni városi kórházat.

Azonban a hatalomból kiszorult hajdani rektorok és szocialista pártcsicskák folyamatosan figyelték a rést, ahol visszaszivároghatnának a köztudatba. A lehetőség akkor érkezett el, amikor az egyetem stratégiai megállapodást kötött a Roszatommal.

Ezt a szerződést nem túlzás az évszázad üzletének nevezni Debrecenben. Az orosz óriásvállalat különböző radioizotópokat állít elő az orosz atomreaktorokban, az egyetem pedig orvosi felhasználást lehetővé tevő izotóphordozókat fejleszt és gyárt majd. Ezen túl a Roszatom a Debreceni Egyetemre támaszkodva hozza létre Európai Atomenergetikai Képzőközpontját. A megállapodás kedvező pénzügyi, gazdasági és oktatási következményei úgyszólván beláthatatlanok. Nem csak milliárdok áramlanak majd közvetlenül a Debreceni Egyetemre, a városba és az országba, nem csak új munkahelyek jönnek létre, de a régió tudományos fellegvára lesz Debrecen. Az egyetem globális szereplővé léphet elő azáltal, hogy maga szállít a világ minden részére, és ami a legfontosabb: az orosz atomenergiával kapcsolatos technológiai, tudományos információk és know-how birtokosa lenne.

Azonban a Paks 2 ellen rögeszmés hadjáratot viselő Szél Bernadett és az LMP azonnal rávetette magát a témára. Nem zavarta őket, hogy a debreceni központ nem Paks 2 "kiszolgálója”, hanem a Roszatomon keresztül 36 atomerőmű személyzetének képzőközpontja lesz. Az LMP-t természetesen az sem zavarja, hogy az egyetemnek fontos megállapodásai vannak globális amerikai, kínai, indiai és német partnerekkel is, nem beszélve a kassai, nagyváradi egyetemekkel kiépülő oktatási kapcsolatokról.

Szó sincs tehát arról, hogy az orosz szál az egyetlen volna az intézmény szerteágazó és sokszínű nemzetközi kapcsolatrendszerében"

– hívja fel a figyelmet a Demokrata erre a fontos részletre.

Szél Bernadett és sleppje, a baloldali sajtóval karöltve az abszurditásig felnagyított egy protokolláris gesztust: Vlagyimir Putyin elnök díszpolgári kitüntetése természetes következménye a partnerségnek, figyelmes gesztus az egyetem részéről. A balliberális sajtóban azonban valamiféle főbűnként jelent meg a téma, mintha az évszázad üzletében főszereplő Roszatom valamiféle háborús bűnösök gyülekezete volna.

A Demokrata információi szerint támadások hátterében minden jel szerint Szilvássy Zoltán egyik vesztes kihívója, Fábián István volt rektor áll. Az eredetileg kémikus végzettségű Fábián a számára balul sikerült rektorválasztás után még próbálkozott, de rektorhelyettesi ambíciói dugába dőltek, és centrumelnökként sem kellett a közösségének. Bár az egyetem jelenlegi vezetését rendre kormánypártisággal vádolja, ő maga több ellenzéki párt háza táján is felbukkant az elmúlt években, legújabban pedig a Gémesi-féle Új Kezdet oktatáspolitikai szakértőjeként ostorozza a magyar kormányt.

Konklúzióként tehát levonható, hogy Szél Bernadett, Gémesi György és Fábián István szemmel láthatóan megtorpedóznák a Roszatom-szerződést azzal, hogy oroszellenes hisztériát keltenek egy merőben üzleti és tudományos alapú együttműködésben. Vihar a liberális biliben, aminek az a természete, hogy hamar elül. Aljas, de gyenge próbálkozás. Lapozhatunk.

(Demokrata)

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére