Veszélyben vannak a hazatelepülésükhöz Magyarországtól segítséget kapott iraki keresztények
2017.10.25. 13:58
A Fox News beszámolója szerint az iraki keresztények visszatelepítésének eddigi egyetlen sikertörténete került veszélybe azáltal, hogy az észak-iraki Teleskof település ezerfős káldeus közössége az egymással harcban álló kurd és iraki síita erők kereszttüzébe került. Az amerikai sajtó megemlíti, hogy Irak eddigi egyetlen sikeres, keresztényekre vonatkozó visszatelepítési akciója a magyar kormány 2 millió dolláros támogatásával valósult meg.
Úgy tűnik, hogy a magyar kormány által a visszatérésükben anyagilag is támogatott iraki káldeus keresztények a kurd és iraki erők Észak-Irakért folyó harca miatt ismét végveszélybe kerültek.
A Fox News értesülései szerint kedd este a kurd katonai erők meglepetésszerű támadást indítottak az iraki kormányerők ellenőrzése alatt álló Teleskof település ellen.
Azok iraki keresztények, akik csak nemrég térhettek haza, miután a falu megszabadult az Iszlám Állam megszállása alól, kedd éjszaka kénytelenek voltak újra elmenekülni otthonaikból, mivel Teleskof a pesmerga és iraki erők közötti tűzharc frontvonalába került.
Az amerikai hírtelevízió szerint szomorú fejlemény, sőt, egy kifejezetten sötét fordulat, hogy a kurd pesmerga erők pont a keresztények lakta térségben indították el támadásukat, mert ezzel az észak-iraki újjáépítés eddigi egyetlen "sikertörténetét" hozták a pusztulás közelébe.
A kurd támadás miatt kedd éjszaka az iraki hatóságok arra szólították fel Teleskof lakosait, hogy hagyják el a harcok miatt lakóhelyüket. A Fox News forrásai szerint mintegy 700-1000 keresztény család kényszerült arra, hogy elhagyja az asszír-káldeus keresztények Moszultól 19 mérföldre északra levő települését.
Ami most történik, az iraki keresztények Waterlooja lehet. Lehet, hogy holnap reggelre végleg eltörlik a kereszténységet a környékről"
– ezt mondta a Teleskofnál kialakult helyzettel kapcsolatban az iraki keresztények egyik papja a Fox Newsnak nyilatkozva, aki azért kérte neve elhallgatását, mert fél a megszálló kurd erők bosszújától.
A Fox News úgy tudja, hogy nem minden keresztény hagyta el a harci övezetté vált települést, mert például Salar Kajo atya, a káldeai katolikus egyház szerzetes papja például nem volt hajlandó távozni Teleskofból.
Az amerikai hírcsatorna beszámolója külön felhívja a figyelmet arra, hogy az észak-iraki ninivei térségben található Teleskof lakóinak a magyar kormány kétmillió dolláros támogatásával megvalósuló visszatelepítése volt eddig az iraki keresztény közösségek városainak és falvainak egyetlen sikeres rehabilitációs modellje.