Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Ideje megismerni a csehek Donald Trumpját

Sümeghi Lóránt

2017.10.22. 11:58

Elutasítja az európai integráció mélyítését és az illegális bevándorlást, Csehországot pedig egy nagyvállalat mintájára szeretné irányítani Andrej Babis, a hétvégi képviselõházi választásokon gyõztes jobbközép ANO mozgalom elnöke, a cseh kormányfõi tisztség valószínû várományosa.
PRÁGA, 11:28

Elutasítja az európai integráció mélyítését és az illegális bevándorlást, Csehországot pedig egy nagyvállalat mintájára szeretné irányítani Andrej Babis, a hétvégi képviselőházi választásokon győztes jobbközép ANO mozgalom elnöke, a cseh kormányfői tisztség valószínű várományosa.

Mindezeket a gondolatokat az a "szerződés" tartalmazza, amelyet Andrej Babis amerikai stílusban még a választások előtt ajánlott fel az ország lakosságának. Miután mozgalma győzött a választásokon, és Babis minden bizonnyal kormányalakítási megbízatást kap Milos Zeman államfőtől, a dokumentumban megfogalmazott elvek nagyobb súlyt nyertek. Andrej Babis álláspontját a választások előestéjén lezajlott tévévitában is megerősítette.

Nem akarok további integrációt, nem akarok eurót"

– jelentette ki Babis a Nova kereskedelmi televízióban, majd hozzátette:

az euró bevezetése nem előnyös sem az állam, sem a társadalom számára. Az Európai Uniónak pedig alapvető reformokra van szüksége."

Babis leszögezte, szükség van arra, hogy az EU-ban a kormányfőknek és az államfőknek legyen döntő befolyása, és ne a brüsszeli hivatalnokoknak.

Meggyőződésem, hogy az eddiginél aktívabbnak és kezdeményezőnek kell lennünk"

- tette hozzá Babis, aki korábban külpolitikai témákban nem nagyon foglalt állást.

A multimilliárdos vállalkozó, aki a 2013-as előrehozott képviselőházi választások nyomán alakított Sobotka-kormány pénzügyminisztere lett, politikusi minőségében is inkább gazdasági és belpolitikai kérdésekben nyilatkozott. Általános bírálatot váltott ki az a véleménye, hogy az országot is egy nagyvállalat mintájára kellene irányítani.

A parlamentben a hatékonyság érdekében korlátozni kellene a parttalan vitákat, és fel kellene gyorsítani a döntéshozatalt.

Ez a gondolat az általa kínált "szerződésben" újra felmerült. Elmondása szerint igyekezni fog hatékonyabbá tenni a közintézmények működését, és Németország mintájára átalakítja a képviselőház működését, hogy korlátozza a politikusok felesleges és értelmetlen fecsegését.

Andrej Babis jelenleg Csehország második leggazdagabb polgára. Vagyonát a közelmúltban a Forbes magazin 88 milliárd koronára (1021 milliárd forint) becsülte. Más, a cseh sajtóban megjelent becslések szerint Babis vagyonának értéke 130-140 milliárd korona (1508-1624 milliárd forint) lehet.

A cseh kormányfői tisztség várományosa 1954-ben Pozsonyban született, de cseh állampolgársága van. A szocialista időszakban Babis édesapja Genfben képviselte Csehszlovákiát az ENSZ egyik szakosított szervezeténél, az Általános Vámtarifa- és Kereskedelmi Egyezménynél (GATT), majd az ENSZ szakértője volt, ezért fia Svájcban végezhette gimnáziumi tanulmányait. Ezt követően a pozsonyi közgazdasági egyetemen szerzett diplomát.

Andrej Babis egyébként nős, az első és a jelenlegi második házasságából két-két gyermeke van.

A fiatal Babis a Chemapol külkereskedelmi vállalatban (később Petrimex) kezdett dolgozni, majd 1985-1990 között annak marokkói képviselője volt. 1991-ben tért vissza Csehszlovákiába, és a Petrimex menedzsere lett. A Petrimexből néhány éven belül Agrofert lett, s az Babis százszázalékos tulajdonába került. Az Agrofert Holdingnak az idei év elejéig Babis az egyetlen tulajdonosa és egyben vezérigazgatója.

Ma már az élelmiszeripari, mezőgazdasági és vegyipari cégeket magába foglaló Agrofert holding az egyik legnagyobb csehországi gazdasági csoport.

Összesen mintegy 34 ezer embernek ad munkát. Az Agrofert tulajdonába tartozik a Mafra kiadó is, amely egyebek között a liberális Mladá Fronta Dnes és a konzervatív Lidové Noviny befolyásos országos napilapok kiadója is. Babisnak azonban, aki májusig a cseh kormány első alelnöke és pénzügyminisztere volt, az év elején úgynevezett megbízotti alapokba kellett helyeznie vagyonát a tavaly módosított összeférhetetlenségi törvény miatt - összegzi az MTI.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére