Az Iszlám Állam menekülni kénytelen, ám emiatt Európa lehet a legnagyobb veszélyben
2017.10.09. 11:58
Irak északi részén súlyos vereséget szenvedett a dzsihadista terrorszervezet, így kénytelenek a megmaradt harcosai a kurd harcosoknak feladni magukat. Ez azonban korántsem jelenti az Iszlám Állam végét.
A közelmúltban mértek vereséget az Iszlám Államra Hawijában, Irak északi részén. A dzsihadista szervezetnek ez a város volt a főhadiszállása a régióban, megsemmisülésével gyakorlatilag kiszorult a terrorszervezet az ország északi részéről.
Noha az ISIS harcosai korábban megesküdtek rá, hogy halálukig harcolnak, ennek ellenére több mint ezer harcos adta meg magát a kurdoknak.
Gyakorlatilag ezzel teljesen felszámolták az Iszlám Állam 2014-es kezdetű expanzióját, amely Szíria keleti részétől egészen Bagdadig terjedt – erről már Dezső Tamás asszirológus és egyetemi docens beszélt az M1 vasárnapi műsorában.
Több szakértő vélekedik úgy, hogy a Közel-Keleten elszenvedett vereségekre pedig könnyen lehet, hogy a terrorszervezet is készült, amikor még minden erő a rendelkezésére állt – ezzel Horváth József biztonságpolitikai szakértő is egyetért.
Az egyik lehetősége a dzsihadistáknak, hogy kelet felé terjeszkednek, és a könnyebb ellenállás miatt az ázsiai muszlim országok felé veszik az irányt.
Azonban sokkal fontosabbak a magyarok szemszögéből azok az ISIS-harcosok, akik Európába térnek vissza – különösen az iraki és szíriai arab harcosok jelenthetik a veszélyt, hiszen róluk semmilyen információja nincs az európai szolgálatoknak.