Negyvenéves rekordot sikerül Hollandiának alulmúlnia: még mindig nincs kormány
2017.10.05. 22:28
Immár 208 (!) napja annak, hogy Hollandiában véget értek a választások, ám holland kormánynak még mindig se híre, se hamva.
Egészen pontosan március 15-én választottak Hollandiában, győztesként a Mark Rutte vezette Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) nevű liberális-konzervatív párt került ki, ám kormányt azóta sem sikerült alakítani. Rutte egyszer még egy új választás lehetőségét sem zárta ki.
A választás eredményeképpen hihetetlenül megosztott lett a parlament: összesen 13 párt került be, ami azt jelenti, hogy legalább négy párt szükséges egy kormányképes koalíció kialakításához.
A kereszténydemokraták (CDA) és a liberális D66 még hajlandó lenne együtt dolgozni Ruttéékkal, ám a többséghez még egy formáció támogatása szükséges lenne. A kereszténydemokrata Christen Unie, a természetvédelmet zászlajára tűző PvdD és a szocialisták jöhetnek még szóba, előbbi azonban a D66-tal nem akar együttműködni, a szocik a VVD-t kifogásolják, a PvdD pedig egyáltalán nem akar koalícióra lépni. A második legerősebb frakciót maga mögött tudó Geert Wildersszel pedig egyelőre nem hajlandóak együtt dolgozni.
A kormánykoalíció kialakításának hiánya azt jelenti, hogy nemsokára negyvenéves rekordot múlnak alul Hollandiában: 1977-ben fordult elő utoljára, hogy 208 napot kellett várni egy kormánykoalícióra.
A tárgyalások ugyan jelen pillanatban is zajlanak, ám megegyezés esetén is valószínűsíthetően várni kell pár hetet, amíg a kormánykoalíció leteheti az esküt.