Soroséknál nincs határa a pofátlanságnak, szerintük vakon bíznunk kell a migránsok szavában
2017.09.28. 07:28
A Soros György Nyílt Társadalom Alapítványok (OSF) hálózatának egyik legfontosabb magyarországi kitartottja, a Helsinki Bizottság szerint nem szabad kételkedni a migránsok szavában, amikor előadják történetüket arról, hogy honnan és miért érkeztek ide, és miért kellene őket beengedni az Európai Unió területére. A migránssimogató szervezet azt is elfogadhatatlannak tartja, hogy a menekültügyi eljárásban részt vevő tolmács bármilyen módon jelezze, ha a migráns hazudik, vagy legalábbis valószerűtlen történetet ad elő.
A szervezet szerint ugyanis a migráns érdekeit kell elsődlegesen szem előtt tartani, megfogalmazásuk szerint:
a döntéshozó feladata nem az, hogy kétséget kizáróan megállapítsa, a kérelmező minden tekintetben csakis a színtiszta igazat mondja”.
Az emberek hülyének nézését tetézik azzal, hogy szerintük:
az üldözés bekövetkezésének nem kell nagyon valószínűnek lennie, elég ha az több mint csupán egy elméleti vagy jelentéktelen lehetőség, vagy valószínűsíteni lehet a menedékkérő üldözéstől való megalapozott félelmét."
Gyulai Gábor, a Helsinki Bizottság programvezetője néhány éve egy "tanulmányban" kifejtette, hogy a migránsok szavahihetőségének vizsgálatát veszélyesnek, történeteik valószerűségének ellenőrzését pedig haszontalannak tartja. Nem tulajdonít például nagy jelentőséget annak, ha a menedékkérő nem emlékszik az őt meghurcoló, megkínzó, hazájából elűző katonák egyenruhájára.
Ha például nem emlékszünk egy egyenruha színére, hajlamosak vagyunk azt köztudomású információval pótolni, például a hollywoodi filmekben vagy közkedvelt tévésorozatokban látott egyenruhák színével”
– hangzott a "szakértő" véleménye.
Gyulai Gábor tanulmánya azzal zárul, hogy mégsem teljesen reménytelen a menekültügyi hatóságok munkája. Semmi mást nem kell tenni, csak a Helsinki Bizottsághoz fordulni, amely elsőként teszi elérhetővé és rendszerezi egy helyen azt a minimumtudást, amely elengedhetetlen a megalapozott, tudományos igényű, a lehetőségekhez mérten objektív szavahihetőség-értékeléshez – írja a Magyar Idők.