Magyar újítás hozhat hatékonyabb rákkezelést
2017.09.18. 23:38
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) az MTI-nek eljuttatott közleménye szerint a kísérleteket motiváló probléma az, hogy a daganatok gyakran ellenállóvá válnak a gyógyszerekkel szemben, és a kezelés ellenére tovább növekednek.
Szakács Gergely, az MTA Természettudományi Kutatóközpont kutatója olyan terápiát javasol a problémára, amely elejét veheti a rezisztencia kialakulásának, így meghosszabbíthatja a daganatos betegek életét – olvasható az MTA összegzésében.
A dolog lényege a következő:
A kutatók a sejtek úgynevezett gyógyszerpumpáit próbálják "becsapni." A gyógyszerpumpák olyan molekulák, amelyek sok egészséges sejtben is működnek, és eltávolítják a szervezetből a káros anyagokat, mérgeket. A ráksejtek ezeket arra használják, hogy kipumpálják magukból az elpusztításukra küldött gyógyszermolekulákat, így egy idő után ellenállóvá válnak a kezeléssel szemben.
A kutatók most egy olyan szert vizsgáltak, amelyet gyakran használnak emlőrák esetében. Ez a szer, a doxorubicin, kezdetben hatékony, később azonban a gyógyszerpumpák miatt érzéketlenné válnak rá a ráksejtek. A kísérlet során két újítást próbáltak ki:
- a szernek egy módosított formáját alkalmazták,
- nem lombikban, hanem élő szervezetben (egerekben) vizsgálták a módosított szer hatásait.
A módosított szert kapott egerekben nem, vagy csak sokkal lassabban alakult ki az ellenállás.
A kísérletek igen biztató eredményeket hoztak, Szakács Gergely szerint ha a rákkezelés során nem a tumorsejtek már kialakult ellenállásának gátlására összpontosítunk, hanem a megelőzésre, akkor igen pozitív előrelépés lehet ez az emlőrákkal kezelt nők életkilátásaiban.