Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Mûködik a három csapás

Nagy Gábor

2017.09.18. 00:01

Csaknem felével csökkent a kiemelt bûncselekmények száma 2010-2016 között, ami a szakember véleménye szerint azoknak a kormányzati intézkedéseknek köszönhetõ, amelyek rövidebb-hosszabb távon eltántorítják a kétes elemeket a bûnelkövetéstõl.

A szocialista kormányok idején alaposan megnövekedett a személyek elleni bűncselekményt elkövetők száma Magyarországon, ami indokolta, hogy a kormány szigorító intézkedésekkel álljon elő. Az egyik legfontosabb terv elérte a célját: hiszen 2010-ben az egyik legelső intézkedésként bevezették a háromcsapás-törvényt. Annak értelmében duplázódik azok büntetése, akik harmadjára követnek el erőszakos bűncselekményt. Ha ráadásul olyan kiemelt bűncselekményt követ el valaki, amelynek büntetési tétele több mint húsz év, akkor harmadjára tényleges életfogytiglani börtönbüntetést szabnak ki rá.

– Minden országban elveszi a bűnözők kedvét, ha emelkednek a bűncselekmények büntetési tételei – szögezte le lapunknak Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő, akinek korábban német zsaruként éppen az alacsony büntetések vették el a kedvét attól, hogy hazájában üldözze a bűnt. – Az egyik utolsó ügyemben két fiatal összeszurkált egy hatodik hónapban lévő várandós kismamát, amiért jogerősen hat hónap felfüggesztett büntetést kaptak. Ez nem tart vissza senkit a bűnözéstől.

Ráadásul a kormányzat nem csupán eszközt adott a bűnüldözők kezébe, helyet is biztosít a renitensek elkülönítésére, hiszen a büntetés-végrehajtásban megindított 46 milliárdos férőhelybővítési program nyomán 2016 és 2019 között kilenc településen (Bátonyterenye, Békés, Csenger, Heves, Kemecse, Komádi, Komló, Kunmadaras és Ózd) épül új büntetés-végrehajtási intézet, ahol 4500 elítéltnek jut majd hely, de már eddig is több mint 1500 új férőhely létesült a korábbi börtönök átalakításával.

– Ez legalább annyira fontos, mint a törvényi szigorítás, mert amíg korábban az apróbb bűncselekményeket elkövető elítélteknek heteket, hónapokat kellett várniuk, hogy egyáltalán leülhessék büntetésüket, addig sokan még ez idő alatt is bűnöztek. Ráadásul ha megfelelő mennyiségű férőhely áll rendelkezésre, hogy minden elítélt rács mögé kerülhessen, akkor a kedvezmények rendszerével sem mentesülnek lényegesen korábban a bűnözők a kiszabott büntetésük alól. Az ugyanis teljesen érthető és logikus lépés, ha egy jó magaviseletű elítéltet kedvezményekkel hamarabb szabadítanak, csak hogy a helyére egy nagyobb súlyú bűncselekmény elkövetőjét zárják be. De nem feltétlenül célravezető.

Az új börtönök létesítésével új börtönőrökre is szükség van. A férőhelybővítési program várhatóan mintegy 2500 új munkahelyet is teremt.

Kevesebb bűncselekmény, nagyobb biztonság

A törvénynek hála nagyobb a társadalmi biztonság, csökkent a bűncselekmények száma. A lakosság szubjektív közbiztonságérzetét leginkább veszélyeztető kiemelt bűncselekmények száma 2010 és 2016 között 46,7 százalékkal csökkent.

Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére