Soros alapítványának vezetõje szerint semmi gond nincs az ukrán nyelvtörvénnyel
2017.09.14. 16:28
A Nemzetközi Reneszánsz Alapítvány vezetője szerint semmilyen probléma nem merül fel az új ukrán nyelvtörvénnyel kapcsolatban.
A Nemzetközi Reneszánsz Alapítvány a magyar származású tőzsdespekuláns, Soros György ukrajnai szervezete. Az alapítvány évekkel korábban azzal került a sajtócímlapokra, hogy az ukrán elnök, Petro Porosenko kitüntette Soros Györgyöt. A szervezet honlapján pedig idén nyáron felkerült egy olyan cikk is, amely a magyar kormányt vádolta antiszemita kampánnyal – azért, mert az óriásplakátokon a magyar származású milliárdos arcképe volt látható.
Minap azonban jött a hír – miután a valasz.hu megkérdezte az alapítvány vezetőjét az új ukrán nyelvörvénnyel kapcsolatban –, hogy a szervezet vezetője, Dmytro Shulga egyáltalán nem tartja aggályosnak a már csak az elnöki szignóra váró törvénytervezetet. Mint mondta:
"Ha a törvényt mérlegre akarjuk helyezni, részletesen meg kell néznünk, pontosan mit is tartalmaz. Márpedig [...] az nem tiltja be a kisebbségi nyelvhasználatot. A törvény leszögezi, hogy az állami óvodákban és általános iskolákban lehetőség van kisebbségi nyelveken tanulni. Ezután, a középiskolában mód van a kisebbségi nyelvek megtanulására, emellett az egyes nemzetiségek irodalmukat a saját nyelvükön sajátíthatják el. Az állami oktatási intézményekben viszont a többi tárgyat az államnyelven, azaz ukránul kell oktatni.
Ha egy kisebbségi közösség vagy egy szomszédos állam szeretné, finanszírozhat magániskolákat Ukrajnában, és ott az összes tárgyat a kisebbség nyelvén taníthatják.
Egy államnak minden joga megvan ahhoz, hogy valamennyi polgára számára biztosítsa a megfelelő integráció feltételeit, és ezt nem lehet elérni az államnyelv megfelelő ismerete nélkül.
Ukrajnában az a tapasztalat, hogy számos esetben – beleértve a magyarokét is – sok diák, aki kisebbségi nyelven tanul a középiskolában, az érettségi idejére nem kielégítő szinten beszél ukránul. Ez azt jelenti, hogy közösségeiken kívül előmenetelük alapvető akadályokba ütközik – vagy, másik lehetőségként, kivándorolnak Magyarországra. Márpedig egyetlen állam sem szeretne leendő emigránsok oktatására költeni.
Mindez hozzájárul Ukrajna valamennyi polgárának integrációjához, egyúttal nem veszélyezteti a kisebbségi nyelek létezését és terjedését."