Eredményes a kormány diplomáciája
2017.09.14. 00:01
Eddig diplomáciai csúcsévként tekinthetünk 2017-re – állítják a szakemberek. Igaz, a korábbi évek sem teltek tétlenül: 2015-ben Angela Merkel német kancellár, tavaly David Cameron brit miniszterelnök járt Budapesten, idén pedig Vlagyimir Putyin orosz elnök a napokban már másodszor tesz látogatást a magyar fővárosban, de említésre méltó Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök vizitje is.
– Látható, hogy a magyar kormány paradigmaváltást hajtott végre az elmúlt években. Korábban a diplomácia fehér kesztyűs úriemberek játéka volt, mostanra a magyar emberek érdekeit szem előtt tartó stratégiai feladatrendszerré vált – elemezte lapunknak a helyzetet Szabó Dávid, a Századvég külügyi igazgatója. – Nem meglepő, hogy a német vagy a francia elnök idén nem látogatott Budapestre, hiszen mindkét országban parlamenti választásokat tartottak, ilyen időkben nem erőltetik a kétoldalú nemzetközi találkozókat.
Ugyanakkor a déli és keleti nyitás politikája a belpolitikai támadások ellenére is komoly eredményekkel jár.
– Izrael miniszterelnökének budapesti látogatása felmentette Magyarországot az antiszemitizmus korábbi vádja alól, de ennél konkrétabb eredményeket is hozott ez a lépés. A kapcsolatok szorosabbra fűzése az arab térség egyetlen zsidó-keresztény államával azzal is jár, hogy hazánk egy rendkívül erős információs és titkosszolgálati rendszerrel bíró ország szövetségét bírja egy olyan időszakban, amikor Európára ilyen migrációs nyomás nehezedik. Ugyanez a helyzet Egyiptommal, hiszen Abdel Fattah el-Szíszi elnök szintén hazánkban járt nyár elején.
A szakember arra is kitért, hogy a déli országokkal kialakított kapcsolatokon belül nagyon fontossá váltak a külgazdasági kapcsolatok, amelyekben fontos szerep jut a Magyar Nemzeti Kereskedőháznak és az Eximbanknak, ami garantálja a külföldi magyar befektetések biztonságát. Ezek azért is fontos lépések, mert a térség országainak fejlődésében való részvétel akár a migrációs veszély megszüntetésében is segítséget jelenthet.
– Orbán Viktor már 2015-ben New Yorkban, az ENSZ közgyűlésén kreatív politikai megoldásokat javasolt ennek a veszélyhelyzetnek a megoldására. Igaz, a nyugat-európai országok támogatása nélkül ez nem valósulhattak meg, de a nemzetközi diplomácia világában mégis azt érte el, hogy ha Közép-Európa vezető politikusait veszik számba, első helyen számolnak Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, aki kreatív politikai megoldásokkal állt elő akkor, amikor sok nyugat-európai vezető politikus még csak a helyzet elemzésénél tartott – összegezte a külügyi igazgató.
Jó kapcsolatok a világ vezető hatalmaival
Hazánk nemrégiben vette át a visegrádi négyek (hazánk mellett Szlovákia, Csehország és Lengyelország) vezetését, amivel erős és Magyarország érdekeit maximálisan képviselő szövetséget tudhatunk magunk mögött. Emellett kiegyensúlyozott kapcsolatokat tartunk fenn a világ vezető hatalmaival: az Amerikai Egyesült Államokkal, Oroszországgal, Németországgal és Kínával is.
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával.