Továbbra sem csillapodik az orosz-amerikai csörte
2017.09.08. 17:58
Az Egyesült Államok megsértette a diplomáciai mentességre vonatkozó alapelveket az ottani orosz diplomáciai tulajdon ügyében tanúsított magatartásával, ami nemcsak Moszkva és Washington viszonyát, de az egész nemzetközi rendet is destabilizálja – jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő pénteki moszkvai sajtóértekezletén.
A szóvivő a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezmény és az ugyancsak az osztrák fővárosban 1963-ban a konzuli kapcsolatokról kötött egyezmény megsértésével vádolta az Egyesült Államokat – adta hírül az MTI.
Úgy vélekedett, hogy az amerikai hatóságok nemcsak jogi, de erkölcsi értelemben is átlépték a megengedett határt. Azzal vádolta az amerikai külügyminisztériumot, hogy a kapcsolatok lerontását, az együttműködés megtagadását erőlteti rá Moszkvára.
Emlékeztetett rá, hogy a diplomáciai mentesség intézménye még a legélesebb válságok idején is lehetővé tette az államok számára, hogy megőrizzék a civilizált együttműködés lehetőségét.
Hogy lehet párbeszédet folytatni és kapcsolatokat építeni, ha a partner megszegi azokat a megállapodásokat, amelyeket a nemzetközi jog alanyaként elismert?"
– tette fel a kérdést.
A szóvivő azt is elmondta, hogy a Washingtonban elhangzó, egymással gyakran ellentétben álló állásfoglalások miatt az orosz külügyminisztériumban kételyek merültek fel afelől, hogy van-e egyáltalán az Egyesült Államoknak egységes Oroszország-politikája.
Zaharova egyébként nem zárta ki annak lehetőségét, hogy az amerikai Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) a San Franciscó-i főkonzulátuson tartózkodó munkatársai "provokáció céljából" Oroszországot kompromittáló dokumentumokkal álljanak elő. Mint mondta, Oroszországot hivatalosan nem tájékoztatták arról, hogy mivel foglalkoznak az FBI emberei az épületben.
Más témákról szólva Zaharova elmondta, Moszkva "csalódott" amiatt, hogy Észak-Korea semmibe veszi az ENSZ BT határozatait. Ugyanakkor azt is hangoztatta, hogy a Phenjannal szembeni szankciós politika katonai katasztrófához és globális humanitárius válsághoz vezethet.
Moszkva nevében felszólította a mianmari konfliktusban érintett feleket, hogy tartózkodjanak a helyzet súlyosbodásához vezető lépésektől, és kezdjenek építő párbeszédbe. Szavai szerint ez lehet az egyetlen módja annak, hogy rendezzék az ország muszlim kisebbségének "sokoldalú problémáját".