Szydlo: a bevándorlók kulturális gyökereinek hiánya is veszélyezteti Európát
2017.09.04. 15:28
A lengyel kormányfő a Sieci című konzervatív hetilapnak adott terjedelmes interjút, melynek egyik témája a migrációs politika volt.
Beata Szydlo lengyel kormányfő interjújában szóba került a múlt hét végén történt szomorú, afrikai bevándorlók által elkövetett gaztett is, amikor az Olaszországban nyaraló két lengyel turistára rátámadtak a migránsok. Erre reagálva a miniszterelnök elmondta:
Szydlo megköszönte, hogy Róma ennél az esetnél "eltekintett a politikai korrektségtől", és az európai gyakorlattól eltérően
nem tussolta el az ügyet, nem mondták azt, hogy csupán incidensről van szó."
A lengyel kormányfő szerint a jelenlegi európai migrációs politika lehetővé teszi "az átgondoltan megvalósított akciót", amely "rombolja mindazt, ami eddig építette Európát: a biztonságot, a közösséget, a szolidaritást, a jólétet és az emberi jogokat, a nők iránti tiszteletet megalapozó keresztény gyökereket".
A lengyel jogállamiságra vonatkozó bírálatokkal kapcsolatban Szydlo a német választási kampányt és Varsó migrációs politikáját hozta fel.
Az európai elit azért támadja Lengyelországot és a visegrádi csoportot, mert nem akarunk beleegyezni a kényszerű menekültkvótákba"
– mondta. Egyúttal úgy vélekedett, hogy a migráció témájában egyre több állam a lengyel kormánynak ad igazat. "Mit mondanak az olaszok? Segítsünk a helyszínen" – utalt Szydlo az Európai Parlament olasz elnöke, Antonio Tajani által az utóbbi időben tett elszólalására.
A 2015-ben jóváhagyott, szeptember végéig teljesítendő egyszeri menekültelosztási kvótát illetően rámutatott: ezt egyik EU-tagállam sem valósította meg. "Vétkesnek állítják be Lengyelországot, Magyarországot és Csehországot" – emlékeztetett Szydlo a három visegrádi ország ellen elindított kötelezettségszegési eljárásra. Megjegyezte: Szlovákiát "valami miatt kivonták e körből, biztosan azért, hogy szétverjék a V4 egységét, hiszen a francia és a német politikusok következetesen tesznek erre próbálkozásokat".
A lengyel kormányfő végül elutasította, hogy Varsót az uniós források megvonásával büntessék migrációs politikájáért.
Megerősítette: Lengyelország az Európai Unió tagja akar maradni, "éppen ezért jogosan követeli az elvek betartását, a valódi közös piac, a biztonság, a fejlődés megőrzését".