Azonnali segítségnyújtásra szólítja fel az EU-t Líbia
2017.08.23. 13:35
Líbia sürgős segítséget vár az Európai Uniótól a földközi-tengeri menekülthullám feltartóztatásában – írja az MTI.
Fájez esz-Szarrádzs líbiai kormányfő a The Times című tekintélyes brit lapban szerdán megjelent interjúban bírálta az Európai Unió részéről a migrációs válságra adott választ, amely szerinte nem felelt meg a kihívásoknak, amelyekkel Líbia szembesül. A kormányfő úgy véli, hazájának és Olaszországnak egyedül kell megbirkóznia a helyzettel. Az észak-afrikai országban évek óta tartó harcok tönkretették a gazdaságot, biztonsági vákuumhoz vezettek, a kormány pedig képtelen kezelni a válságot.
Migránsok százezrei léptek be illegálisan az országba, hogy azon keresztülutazva, majd a tengeren át Olaszországba jussanak – emlékeztetett a The Times. Fájez esz-Szarrádzs a lapnak kijelentette, az érkezők növekvő száma miatt nem tudják már úgy kordában tartani az illegális migrációt, mint korábban.
Korlátozottak az anyagi, a logisztikai és a biztonsági forrásaink"
– magyarázta és felhívta a figyelmet arra is, hogy Európa nagyobb biztonsági kockázatokra számíthat a migránsok közé vegyülő lehetséges terroristák miatt.
Miután Európába érnek, a migránsok szabadon mozoghatnak. Ha ne adj' isten terroristák is vannak közöttük, egy esetleges incidens az egész EU-ra hatással lesz"
– mondta.
Szerinte az Európai Uniónak segítséget kellene nyújtania Líbiának egy elektromos kerítés megépítésében az afrikai ország déli határain. A politikus sürgette továbbá, hogy oldják fel az ENSZ által Tripoli ellen hozott fegyverembargót. Ennek megszűnése után fel lehetne fegyverezni a líbiai parti őrséget az embercsempészek ellen. Fájez esz-Szarrádzs szerint nyomást kell gyakorolni a migránsok származási országára, hogy vegyék őket vissza. Hangsúlyozta azt is, hogy a líbiai szükségtáborok humanitárius segítségre szorulnak.
A miniszterelnök emellett közölte, elutasítja a migránsok tartós letelepítését országában, és hangoztatta, hogy nem tudnak nagy táborokat fenntartani. Álláspontja szerint az Európai Uniónak még nagyobb nyomást kellene gyakorolnia a Líbiával szomszédos és más afrikai országokra is az ellenőrizhetetlen áradat feltartóztatása érdekében.
Véget akarunk vetni ennek a humanitárius válságnak"
– jelentette ki.