Ha két nappal korábban süllyesztik el ezt a hajót, lehet máshogy alakul a második világháború
2017.08.20. 14:58
A USS Indianapolis hadihajót a japánok süllyesztették el a Csendes-óceánon. A hajót 1945. július 30-án Guam és Leyte között érte a japán tengeralattjáró torpedótalálata, amikor egy titkos küldetésből tért vissza, aminek során a háborúnak véget vető, Hirosimánál bevetett Little Boy kódnevű atombomba részeit szállította két nappal korábban egy amerikai katonai bázisra, a Tinian-szigetre.
A fedélzeten tartózkodó 1196 fős legénységből mintegy 800-an élték túl a katasztrófát. A hajóról azonban nem fogtak semmiféle vészjelzést, ezért mire egy őrjárat véletlenül rábukkant a mentőmellényben sodródó túlélőkre a cápáktól hemzsegő vízben, már csak 316 embert tudtak kimenteni. Az egykori túlélők közöl még huszonketten vannak életben.
A hadihajó roncsai 5,5 km mélyen fekszenek, a Csendes-óceán fenekén. A civil csoport által végzett kutatást a Microsoft társalapítója, Paul Allen vezette. Mivel a hajó mindössze 12 perc alatt elsüllyedt és vészjelzést sem fogtak róla, hosszú ideig rejtély maradt hol merült pontosan a hullámsírba.
Allen és kutatócsoportja augusztus 18-án bukkant rá a roncsokra.
A hely meghatározásában egy új kutatás volt segítségükre, amely meghatározta, hol tartózkodott a támadást megelőző estén a USS Indianapolis.
US Navy cruiser USS Indianapolis found 18,000 feet deep in Pacific Ocean pic.twitter.com/swWlfyVAyE
— The Telegraph (@Telegraph) 2017. augusztus 20.
Allen a Petrel nevű különleges, kutatásra tervezett, 13 fős legénységű hajóval kutatta fel a hadihajó roncsait. A kutatócsoport egy tengeri forgatásra alkalmas távirányított kamerával készített képeket a roncsról, ezeken látható a USS Indianapolis felirat is. Allen szerint a második világháborúban fontos szerepet játszó hajó megtalálásával méltóként róhatják le tiszteletüket az egykori legénység és családtagjaik előtt.
A kutatócsoport közleményében hangsúlyozta, hogy a hadihajó továbbra is az amerikai haditengerészet tulajdona, a továbbiakban háborús emléknek minősül, pontos helyét pedig kegyeleti okokból nem fogják nyilvánosságra hozni.
(MTI)